Flormar'da kadınlar 297 gün direndi ve kazandı

 

Flormar işçileri 297 günlük direnişi kazandı. | Flormar kozmetik firmasında sendikalaşmak istedikleri gerekçesiyle işten çıkarılan ve 297 gündür eylem yapan işçilerin işe iade dışındaki, 12 maaş sendikal tazminat ve 4 maaş talepleri kabul edildi.

08.03.2019
Yazı Boyutu:  
Flormar işçileri, işverenin teklifini kabul ederek 297 gündür sürdürdükleri eylemi sona erdirdi. 

Tünrk-İş'e bağlı Petrol-İş Sendikası'nda örgütlenme girişiminde bulundukları için işten atılan ve tekrar işe dönüşleri için fabrika önünde 297 gündür direnen kadın işçiler, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde taleplerini işverene kabul ettirdiler.  Böylece Flormar işçisi kadınhlar, kıdem ve ihbar tazminatlarını alacak. İşçilere 4+12 maaş bekleme ve sendikal tazminat ödenecek.

Flormar yönetimi 6 Mart günü Petrol-İş Sendikası'na teklif gönderdi. 7 Mart'ta eylemdeki işçilerle teklifi değerlendiren sendika yönetimi, burada bir oylama yaptı.

İşçiler, oy çokluğuyla teklifin kabul edilmesine karar verdi.

Bugün itibarıyla Flormar işçileri fabrika önündeki eylemini sonlandırdı. Kabul edilen teklife göre; işçiler; kıdem ve ihbar tazminatlarını alacak. İşçilere 4+12 maaş bekleme ve sendikal tazminat ödenecek. İş Kanununun 25/2 maddesinden çıkartılan işçiler başta olmak üzere çıkarılma maddeleri 18. madde olarak değiştirilecek ve işçiler çalışmadıkları 10 ay boyunda işsizlik maaşı alabilecek.Üye OlÜye Girişi