Fransa emeklilik reformuna karşı yarın genel greve gidiyor

 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin hazırladığı emeklilik reformuna tepki göstermek amacıyla süresiz greve gidecek.

4.12.2019
Yazı Boyutu:  
Bir yıldır Fransa tarihinin en uzun soluklu protesto dalgası Sarı Yelekler hareketiyle sokakları dolan Paris'te yarın Gare de l'Est tren garında toplanacak eylemciler, Nation Meydanı'na kadar yürüyecek.

Söz konusu reform, emeklilikte memur ve işçi ayrımını ve onlara tanınan ayrıcalıkları kaldırmayı, emeklilik yaşını kademeli olarak 62'den 64'e çıkarmayı öngörüyor ve birçok sektörü olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Greve gidecekler sektörlerin listesi

  • Paris ve çevresinde toplu taşımayı düzenleyen RATP, Fransız Ulusal Demir Yolları Şirketi (SNCF) ve Fransız hava yolu şirketi Air France'ın çalışanları
  • Polisler, doktorlar, hemşireler, hastane çalışanları, öğrenciler, postane çalışanları, memurlar, avukatlar, tarım çalışanları, ambulanslardaki görevli sağlık ekibi, taksi şoförleri, öğretmenler, 
  • Fransız devletine ait elektrik üretim ve dağıtım şirketi EDF çalışanları, nakliye şoförleri, hastanelerin acillerinde çalışanlar, Fransız otomobil markası Renault ve rafineri çalışanları.
Macron ziyaretlerini iptal etti

Grevler kapsamında yarın ülke genelindeki okulların yüzde 65'i kapalı olacak, Paris'te 16 metro hattının 11'i sefer yapmayacak.

Yarından sonra da toplu taşıma araçlarındaki grevler etkisini göstermeye devam edecek. SNCF'den yapılan açıklamada, 5-8 Aralık'ta tren bileti satılmayacağı belirtilerek daha sonra yapılacak tren seyahatlerinin mümkün olan en ileri tarihe ertelenmesi tavsiyesinde bulunuldu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un NATO zirvesi sonrası yurtdışı ziyaretlerini bir süreliğine iptal ettiği belirtildi.Sarı Yelekliler protestolarında ne olmuştu?

17 Kasım 2018 Cumartesi günü Fransa'da gösterilerle başlayan ve daha sonra yakın ülkelere sıçrayan bir protesto hareketi.

Yükselen akaryakıt fiyatları, yüksek yaşam maliyeti ile galvanizlenen ve hükümetin vergi reformlarının orantısız bir yükünün çalışan ve orta sınıflara (özellikle kırsal ve kent çevresi alanlara) düştüğünü iddia eden protestocular, bu değişikliklerin sona ermesi ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un istifası çağrısında bulundu.

Hareket Fransa şehirlerinde çok gözle görülür biçimdeydi, ancak protestoda kırsal alanlar olağandışı biçimde harekete geçti.

Sarı yelek bir sembol olarak seçildi, çünkü tüm sürücülere 2008 yılından beri sürüş sırasında araçlarında yüksek görünürlüklü yelekler kullanmaları için yasalar getirilmişti.

Sonuç olarak, protestolarda yansıtıcı yelekler yaygın, ucuz ve sembolik hale geldi.Üye OlÜye Girişi