Fransa Suriye'ye saldırıcak, Almanya katılmayacak

 

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Duma'daki kimyasal saldırı ile ilgili ellerinde kanıt olduğunu, doğrulanması halinde Suriye'ye saldıracaklarını söyledi. Merkel ise saldırıya katılmayacaklarını açıkladı. Suriye Lideri Esad ise savaşa hazır olduklarını söyledi.

12.04.2018
Yazı Boyutu:  
Duma’da kimyasal saldırı iddiaları sonrasında ABD ile birlikte en sert pozisyonu alan Fransa’dan yen bir açıklama geldi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, TF televizyon kanalında katıldığı programda, kimyasal saldırıya dair ellerinde kanıt olduğunu söyledi. 

Macron, konuyla ilgili soruya, “evet elimizde kanıt var. Bu kanıtlar doğrulanırsa Suriye'ye saldırıya karar verilecek. Suriye'de uluslararası hukuka riayet edilmesini sağlamamız gerekir." dedi.ALMANYA KATILMAYACAK

Almanya Başbakanı Merkel, Suriye'ye yönelik gerçekleşecek olası bir hava operasyonunda yer almayacaklarını açıkladı. Merkel "Suriye ile ilgili tüm önlem yelpazesinin değerlendirilmesi gerektiğini, ancak Almanya'nın Suriye ordusu ya da diğer hükümet güçlerine saldırmayacağını" söyledi.

İNGİLTERE'NİN TUTUMU NETLEŞİYOR

Olası askeri operasyonla ilgili İngiltere'nin tutumunun da bugün netleşmesi bekleniyor. İngiltere'de bakanlar kurulu Suriye'deki kimyasal saldırı iddialarına hükümetin vereceği yanıtı görüşmek üzere toplanıyor. Toplantıda kabinenin onay vermesi halinde, ABD'nin Suriye'ye yönelik olası bir askeri müdahalesine İngiltere'nin destek vermesinin yolu açılmış olacak.TRUMP: MUĞLAK KONUŞTU

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AKP Lideri  Recep Tayyip Erdoğan'ın dün gece yaptığı telefon görüşmesi sonrası ABD Başkanı Trump'ın bir önceki sert sözlerini şumşatması dikkati çekti. Trump son açıklamasında 'Suriye'ye saldırı için zaman vermedim. Çok yakında da olabilir, olmayabilir de' dedi.
 
ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’ye yönelik saldırı konusunda yine Twitter üzerinden açıklamalarda bulundu.

Dün Rusya’ya yönelik “füzeler geliyor, hazır olun” diyen Trump bugünkü paylaşımında saldırının ne zaman yapılacağı konusunda muğlak konuştu. Trump, “Suriye’ye saldırının ne zaman olacağı konusunda zaman belirtmedim.  Çok yakında da olabilir, yakında olmayabilir de! Her halükarda, benim yönetimimde ABD bölgeden IŞİD’in çıkarılması konusunda büyük iş çıkardı. Teşekkürler Amerika” yazdı.

Şam Yönetimi, kimyasal saldırı iddiaları ile ilgili olarak Uluslararası Kimyasal Silahları Önleme Örgütü’nü bölgeye davet etmişti.ESAD: SAVAŞA HAZIRIZ, AMA SALDIRILAR BÖLGEYİ İSTİKRARSIZLAŞTIRIR

Öteyandan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, batıdan gelen tehditlerin Doğu Guta'nın cihatçılardan temizlenmesinin ardından geldiğine dikkat çekti ve "saldırılar bölgeyi istikrarsızlaştırır" dedi

 Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Doğu Guta’da yapıldığı iddia edilen kimyasal saldırı sonrasından ABD ve batılı ülkelerden gelen saldırı tehdidi konusunda ilk kez konuştu.

İran’ın ruhani lideri Ali Hamaney’in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti’yi kabul eden Esad, Doğu Guta’daki cihatçıların bölgeden çıkarılmasından sonra tehditlerin geldiğine dikkat çekti. Suriye Devlet Başkanı daha sonra  “batılı devletlerin herhangi bir saldırısının bölgede daha fazla istikrarsızlık yaratacağı” uyarısında bulundu.

Esad’la görüşen velayeti, önceki gün yaptığı açıklamada, suriye’ye yönelik saldırıların karşılıksız kalmayacağını söylemişti.

'SAVAŞA HAZIRIZ'

Esad'ın siyasi danışmanı Büseyna Şaban da Suriye resmi haber ajansı SANA'ya verdiği röportajda, "savaş yanlısı değilizi ama savaşa hazırız" dedi. Şaban, “bizler savaş yanlısı değiliz. Fakat dayatılması halinde savaştan korkmuyor ve kendimizi savunmaya hazırız. Öyle ki güç dengesi ciddi derecede Suriye’nin lehine dönüştü. Suriye şu an eskisinden çok daha güçlüdür” şeklinde konuştu. (ajanslar)

Üye OlÜye Girişi