Fransa yeni iş kanunu tasarısına karşı ayakta

 

Mayıs ayında görüşülmeye başlanacak olan yeni iş kanunu tasarısını protesto etmek için yüzbinler sokaklara döküldü, çok sayıda gözaltı var

28.04.2016
Yazı Boyutu:  
Mayıs ayında görüşülmeye başlanacak olan yeni iş kanununu protesto etmek için Fransa'nın Paris, Marsilya ve Nantes gibi büyük şehirlerinde göstericiler sokaklara çıktı. Şiddetli çatışmaların yaşandığı gösterilere sendikalara göre 500 bin kişi katıldı.

Fransa’nın başkenti Paris’te, iş kanunu karşıtları iki ay içinde dördüncü kez  sokağa çıktılar. Fransa genelinde yedi sendika gösterilere katıldı. Paris, Marsilya, Nantes şehirlerinde şiddetli çatışmalar yaşandı. Yetkililere göre 170 bin, Fransa'nın en büyük işçi konfederasyonu CGT’ye göre 500 bin kişi eylemlere katıldı.

Fransa genelinde toplam 124 gözaltı gerçekleşti. Polis ve göstericilerde ciddi yaralanmalar oldu.

Paris’te Denfert Rochereau Meydanında başlayan Yürüyüş Nation Meydanında son buldu. Yürüyüş güzergâhında Austerlitz istasyonunda göstericilerle ile polis arasında çatışma yaşandı.

Paris'teki Nation Meydanı'na ulaşıldığında ise polis ile göstericiler arasında şiddetli çatışma yaşandı. Göstericiler şişe, cam ve kaldırım taşlarını sökerek polise attı. Polis de yoğun gaz kullandı.

Paris'te polise göre 14 bin, sendikalara göre 60 bin kişi gösterilere katıldı.

İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve gösterilerde 124 gözaltı işlemi yapıldığını, üçü ağır 24 polisin ise yaralandığını söyledi.

İşçilerin işten çıkarılmalarını kolaylaştıran yeni iş kanunu 3 Mayıs'ta görüşülmeye başlanacak. 

Üye OlÜye Girişi