Fransa'da koronavirüsten yaşamını yitiren ilk Türk'ün cenazesine izin yok

 

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle Fransa’da Halil Bıçkı isimli bir Türk hayatını kaybetti. Bıçkı'nın üç oğlu ile eşi de karantina altında tutuluyor. Cenazesinin Türkiye'ye gönderilmesine sıcak bakılmıyor

07.03.2020
Yazı Boyutu:  
Fransa'da Koronavirüs salgınından yaşamını yitiren  64 yaşındaki Halil Bıçkı'nın  Mersinli olduğu  belirtildi. 

Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden ilk Türk olan Bıçkı'nın cumartesi gününden bu yana solunum yetersizliği sebebiyle hastaneye kaldırıldığı ve 3 oğlu ile eşinin karantina altında olduğu öğrenildi.

Gelen son dakika haberine göre; koronavirüs nedeniyle ölen tek Türk olan Halil Bıçkı'nın cenazesinin Türkiye'ye gönderilip gönderilmeyeceği netleşmedi. Ailesi, Fransız makamlarının bu duruma sıcak bakmadıklarını söyledi
Fransa'da koronavirüs nedeniyle ölen Türk ile ilgili gelişmeleri CNN TÜRK Fransa muhabiri Arzu Çakır Morin canlı yayında anlattı. İşte son dakika gelişmesinin tüm detayları:

DİĞER AİLE BİREYLERİ EVDE TUTULUYOR

Halil Bıçkı isimli 64 yaşındaki Türk vatandaşı Fransa'da virüsün ilk yayıldığı bölgede bu virüse yakalandı ve perşembe sabahı yaşamını yitirmişti. Dün doktor ve ailesi ölüm haberini duyurdu. Sabah ailesi ile yeniden haberleştik. "Şu anda hepimiz evdeyiz" diyorlar. Halil Bıçkı'nın ailesinin de virüsü taşıma ihtimali var ancak şu ana kadar bir tespit yapılmamış. Evde bir süre güvenlik ve tedbir olarak bekliyorlar.

CENAZENİN GÖNDERİLMESİNE SICAK BAKMIYORLAR

Koronavirüs nedeniyle ölen Halil Bıçkı'nın cenazesinin Türkiye'ye gönderilmesiyle ilgili ailenin talebi ise henüz yanıt almış değil. Çünkü otopsi işlemlerinin yanı sıra bazı güvenlik tedbirlerinin uygulanması gerekiyor. Ailesi, cenazenin Türkiye'ye gönderilmesine Fransız makamlarının çok sıcak bakmadığını söylüyor.

İTALYA'DAN SONRA EN CİDDİ DURAK FRANSA

Fransa'da, İtalya'da, Avusturya'da, Belçika'da, İsviçre'ye doğru virüs ciddi manada yayılıyor. İtalya'da virüs önce kendisini gösterdi. Vaka sayısı 400'e yükseldi. 197 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

613 KİŞİDE TESPİT EDİLDİ 9 KİŞİ ÖLDÜ

Fransa'da da bilanço ağırlaşmaya başladı. İtalya'daki yükseliş gibi Fransa'da da virüs yayılma hızı arttı. İtalya'dan sonra Avrupa'da en fazla koronavirüs vakasının bulunduğu ülke Fransa oldu. Şu ana kadar 613 kişide virüs tespit edildi. Bunlardan 9'u hayatını kaybetti. Bu da yüzde 1'den az bir oran.

MACRON AŞI İÇİN TALİMAT VERDİ

Cumhurbaşkanı Macron, Elize Sarayı'nda doktorlarla bir araya geldi. Bir enstitüye bu konuda talimat verdi.

Ülkede jel bulunamıyor, tuvalet kağadı bulunamıyor, maske zaten uzun zamandır temin edilemiyor. Maske üretimlerine ve stoklara el konuldu. Fabrikalar ilk etapta maskeleri Çin'e ihraç ettiği için. Hastanelerde doktorlar bile zor maske bulabiliyor. (CNN Türk)
Üye OlÜye Girişi