Fransa'nın en büyük silah tüccarı ve medya patronu öldü

 

94 yaşında yaşamını yitiren Fransa'nın en zengin dördüncü, dünyanın ise 57. en zengin iş insanı olan Serge Dassault'un vergi kaçakçılığından para cezasının yanısıra 5 yıl seçilme hakkı elinden alınmıştı.

29.05.2018
Yazı Boyutu:  
Silah sanayi ve medya sektörlerinde etkin bir kariyere  sahip olan Fransa'nın en zengin dördüncü iş insanı eski senatör Serge  Dassault'nun kalp krizi sonucu öldüğü açıklandı.

Dassault ailesinden yapılan yazılı açıklamada, 93 yaşındaki Serge  Dassault'nun Paris'te bulunan şirket merkezinde hayatını kaybettiği belirtildi.

Grubun bünyesinde bulunan Le Figaro gazetesi, Dassault'nun başkent  Paris'in Şanzelize Bulvarı üzerinde bulunan şirket merkezinde kalp krizi sonucu  hayatını kaybettiği bilgisini verdi.

Serge Bloch ismiyle 1925'te doğan ünlü iş insanı, havacılık  sanayisinde faaliyet gösteren ailesinin 1946'da isim değiştirmesi ve Yahudilikten  Hristiyanlığa geçme kararı alması sonrası Dassault adıyla silah, havacılık,  savunma ve medya alanında faaliyet göstermeye başlamıştı.

Dassault Group'un bünyesinde Fransız havacılık ve uçak üretim  sanayisini gerçekleştiren Dassault Aviation'un dışında Le Figaro başta olmak  üzere bazı medya kuruluşları ile ulaşım, emlak, enerji, çevre, otelcilik ve  müzayede sektörüne ait şirketler yer alıyor.

Havacılık eğitimi alan Dassault, 1951 yılında girdiği aile şirketinde  Onursal Başkanlık görevine getirildiği 2014'e kadar aktif görev yaptı.
Serge Dassault, Forbes dergisinin rakamlarına göre Fransa'nın 4.,  dünyanın ise 57. en zengin iş insanı olarak gösteriliyor.

Medya dünyasındaki etkinliğini artırmak amacıyla 2004'te Socpresse  şirketini satın alan Dassault, böylelikle Fransa'da Le Figaro ve L'Express olmak  üzere 70'ten fazla yayının kontrolünü eline geçirdi.

Legion d'honneur nişanına da sahip olan Dassault, eski Cumhurbaşkanı acques Chirac'a yakın biri olarak gösteriliyordu. 1970'li yıllarda siyasete  giren Dassault, 1995-2009 yılları arasında Paris'in güneybatısında bulunan  Corbeil-Essonnes kentinin belediye başkanı olarak görev yaptı.

2004-2017 yılları arasında Fransa parlamentosunun üst kanadı Senato'da  görev yapan Dassault, hakkında açılan soruşturmalar ve oy satın alma iddiaları  ile sürekli gündeme geldi.

Uzun yıllar yurt dışında banka hesabı bulundurduğu ve vergi kaçırdığı ortaya çıkan Dassault'ya şubat ayında 5 yıl seçilme hakkının elinden alınması ve  2 milyon avro para cezası verilmişti. Karara itiraz eden Dassault'nun itiraz ile  ilgili duruşması gelecek hafta yapılacaktı.

Üye OlÜye Girişi