Fransız Bakana Gazze de saldırı

 

Fransa Dışişleri Bakanı Michele Alliot-Marie ne Gazze de saldırı düzenlendi

21.01.2011
Yazı Boyutu:  

Fransa Dışişleri Bakanı Michele Alliot-Marie’nin Gazze’de başından aldığı darbede yaralanmadığı bildirildi.
Alliot-Marie’nin kaldırıldığı hastane yetkilileri daha önce yapılan açıklamayı düzelterek, Fransız bakanın olayda yara almadığını duyurdu. Hastane kapısında da bakanın aracının yumurta yağmuruna tutulduğu bildirildi.

HEYET YETKİLİSİNE DARBE

Gazze’de meydana gelen olayda başından darbe alan kişinin Fransa Dışişleri Bakanı Michele Alliot-Marie değil, bakanın heyetinde yer alan bir yetkili olduğu bildirildi.
AP’nin haberine göre Barzilay Hastanesi Sözcüsü Lea Malul, başından darbe alan heyet üyesinin muayenesinin yapılmakta olduğunu söyledi.
Malul, daha önce yaptığı açıklamada Michele Alliot-Marie’nin darbe aldığını belirtmişti.
Bu arada AFP haber ajansı, heyette yer alan Fransa’nın Ortadoğu Özel Temsilcisi Valerie Hoffenberg’in, foto muhabirleri ve kameramanların akın ettiği hastanedeki itiş kakış sırasında başına darbe aldığını duyurdu.
Görgü tanıkları da El Kuds hastanesini ziyareti sırasında, hastaneye gelen Filistinli protestocuların Fransız Bakana doğru ayakkabı fırlattığını, ancak Bakan Alliot-Marie’nin darbe almadığını söyledi.
Bu sabah Erez geçişinden Beyt Hanun’a giriş yapan Alliot-Marie, kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit ile ilgili açıklamaları nedeniyle, bir grup Filistinli tutuklu ailesi tarafından protesto edilmişti.
Alliot-Marie’nin Gazze’ye gelişini protesto eden tutuklu yakınlarının, Fransız Bakana "hoş gelmedin" diye bağırdıkları, aracına ayakkabı fırlattıkları, bazı göstericilerin yola yatarak bakanın konvoyunun geçişine engel oldukları bildirilmişti.
Fransa Dışişleri Bakanı, dün İsrail ziyareti sırasında Gilad Şalit’in ailesini, Kudüs’te kurdukları çadırda ziyaret etmişti.
İsrail radyosu, Alliot-Marie’nin, Şalit’in anne ve babasına destek vererek, "Avrupa Birliği’nin görevi, Hamas’ın savaş suçlarını kınamaktır" dediğini belirtmişti.

GAZZELİLERİN ÖFKESİ

Alliot-Marie, bu sabah, Erez geçişinden Beyt Hanun’a girdiğinde, bir grup Filistinli tutuklu ailesi tarafından, kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit ile ilgili yaptığı açıklamalar nedeniyle protesto edildi.

Alliot-Marie’nin Gazze’ye gelişini protesto eden tutuklu yakınlarının, Fransız bakana "hoş gelmedin" diye bağırdıkları, aracına ayakkabı fırlattıkları, bazı göstericilerin yola yatarak bakanın konvoyunun geçişine enaz 10 dakika süreyle engel oldukları kaydedildi.

Daha sonra Hamaslı güvenlik kuvvetlerinin tutuklu yakınlarını dağıtarak, konvoya yolu açtığı belirtiliyor.

Fransa Dışişleri Bakanı, dün İsrail ziyareti sırasında, Haziran 2006’da Filistinli militan gruplar tarafından ve o günden bu yana Gazze’de tutulan İsrailli asker Gilad Şalit’in ailesini, Kudüs’te kurdukları çadırda ziyaret etmişti.

İsrail radyosu, Alliot-Marie’nin, Şalit’in anne-babası Aviva ve Noam Şalit’e destek verip, "Avrupa Birliği’nin görevi, Hamas’ın savaş suçlarını kınamaktır" dediğini belirtmişti.

Radyo, hem İsrail hem Fransız vatandaşlığı taşıyan Gilad Şalit’in serbest bırakılması amacıyla Almanya ile işbirliğine gideceklerini belirten bakanın, Şalit konusunu AB Yüksek temsilcisi Catherine Ashton ile yapacakları gelecek toplantıda gündeme getireceğini söylediğini de kaydetmişti.

Alliot-Marie, Gazze’de BM’nin Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı ile Fransız Kültür merkezini ziyaret edecek, ancak Hamas yetkilileriyle görüşmeyecek.

Hamas sözcülerinden Sami Ebu Zühri ise Fransız Dışişleri Bakanı’nın Şalit’le ilgili sözlerinin, kendisinin "işgal rejiminden yana olduğunu gösterdiğini" ileri sürdü.

Hamas sözcüsu, Fransız bakanın açıklamalarını kabul etmediklerini, bu açıklamaların Fransa’nın Ortadoğu’daki rolüne hizmet etmediğini ifade etti ve bakanı açıklamalarını gözden geçirmeye çağırdı.

İsrail’e dün gelen Fransa Dışişleri Bakanı, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ile görüşmüş, Yad Vaşem soykırım müzesini ziyaret etmişti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile de görüşecek olan bakan, Filistin Yönetimi liderleriyle de bir araya gelecek.


Üye OlÜye Girişi