Fransız gözlemci: Seçim havasından çok, savaş havası soluduk

 

Yerel seçimleri Seçimleri Diyarbakır Dicle ilçesinde izleyen Fransa Sol Parti ve Paris Belediye Meclis Üyesi Delphine Fenasse 'yaşadıklarım demokrasi açısından beni kaygılandırdı’ dedi.

31.03.2019
Yazı Boyutu:  
Seçimleri Dicle ilçesinde izleyen Fransa Sol Parti ve Paris Belediye Meclis Üyesi Delphine Fenasse, seçim havasından çok savaş havası soluduğunu belirterek, “Türkiye’de ciddi anlamda demokrasi tükenmiş, ülke resmen uçuruma sürüklenmiş durumda. Karşılaştıklarım beni kaygılandırdı” dedi. 
 
Türkiye’de yaklaşık 57 milyon seçmen, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için sandık başına gitti. İlan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile belediyelerine kayyım atanan bölge illerinde büyük bir heyecanla sandık başına giden halkın karşılaştığı manzara ise şaşırtıcı olmadı. Ülkenin birçok yerinde yaşanan seçim usulsüzlüklerinin fotoğrafı, bir kez daha Kürtlerin yaşadığı bölge illeri oldu.
 
31 Mart yerel seçimlerini yerinde incelemek üzere Diyarbakır’ın Dicle ilçesine gözlemlerde bulunan Fransa Sol Parti ve Paris Belediye Meclis Üyesi Delphine Fenasse, gün boyu tanık olduğu manzarayı Jin News'a değerlendirdi. 
 
‘Tayyip Erdoğan ülkeyi uçuruma sürüklüyor’
 
31 Mart yerel seçimlerini “demokrasi ayıbı” olarak tanımlayan Delpahine, bu ayıba ise hükümetin kendisinin yol açtığını söyledi. Bugün yaşananların önceki seçim usulsüzlüklerini aratmadığını kaydeden Delpahine, yaşanan seçim usulsüzlüklerine her seçimde yenilerinin eklendiğini ifade etti. Seçim öncesi AKP-MHP ittifakının muhalif parti yöneticilerine yönelik söylemlerini anımsatan Delpahine, Partili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kendi çıkarları uğruna ülkeyi uçuruma sürüklediğini ve bu nedenle derhal istifa etmesi gerektiğini dile getirdi. 
 
‘Seçim havası yerine savaş havası soludum’
 
Özellikle Kürt seçmenlerin yoğun olduğu illerde tanık olduklarının hayret verici olduğunu vurgulayan Delpahine, gözlemci olarak bulunduğu Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde seçim havasından çok savaş havası soluduğunu belirtti.
 
Yaşanan usulsüzlüklerin Türkiye’de demokrasinin tükenmişliğinin açık göstergesi olduğunun altını çizen Delpahine, şöyle konuştu

 “Türkiye’de ciddi anlamda demokrasi tükenmiş durumda. Seçimi gözlemek üzere gittiğim Dicle ilçesinde seçim havası yerine savaş havası soludum. Her yeri askerler kuşatmış durumdaydı. Ülke resmen uçuruma sürüklenmiş durumda. Karşılaştıklarım beni üzdü ve kaygılandırdı. Türkiye’nin asli yöneticileri halktır. Halk demokrasi görevini yerine getirmek için sandığa dahi gidemiyorsa o ülke için söylenecek pek de bir şeye gerek kalmamıştır. Bu durumun bir an önce farkına varılmalı ve önlemler geliştirilmeli.” 


Üye OlÜye Girişi