Futbolda cinsiyetçiliğe karşı eylem haftası başladı

 

19 Ekim'e kadar sürecek eylem haftasına katılan Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, tüm kitleleri peşinden koşturan futbolda cinsiyetçiliğe son verilmesi çağrısı yaptı.

5.10.2017
Yazı Boyutu:  
Sporu toplumsal değişim için bir araç olarak kullanmayı sağlayan ve futbolda ayrımcılık karşıtı bir girişim olan Fare Network, bu yıl 5-19 Ekim 2017 tarihleri arasında futbolda yaşanan her türlü eşitsizliğe karşı farkındalık oluşturmak için #FootballPeople eylem haftası düzenliyor. 

Eylem haftasına katılan Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, futbolla özdeşleşen "erkek" olmayanlara yönelik şiddet dilini kırmak amacıyla, geçen yıl başladığı  #FutboldaCinsiyetçiliğeSon sosyal medya kampanyasını bu yıl da sürdürüyor.  Kampanya'da  <#FutboldaCinsiyetçiliğeSon , #FutbolHerkesİçindir , #FootballPeople  hastagleri nın kullanacağı bildirildi.

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği'nden Özge Özgüner:  "Tribünlerde ve futbol sahalarında yer alan cinsiyetçi küfürler ve tezahüratlar, kadınlara ve LGBTİ+'lara karşı şiddetin her biçimini normalleştiriyor. Bu şiddetin yeniden üretilmesini tolere etmiyoruz. Şiddeti durdurmak için hepimizin bireysel olarak da yapabilecekleri var. Profesyonel veya amatör olmanız farketmez; eylem haftası boyunca sahada, sokakta futbol oynayan / oynamaya çalışan ve futboldaki cinsel şiddete, cinsiyetçiliğe, homofobiye ses çıkarmak isteyen herkes, formalı ya da futbol topuyla çekilmiş fotoğrafını futbolda cinsiyetçilik karşıtı sözüyle birlikte derneğimize iletebilir, kendi etkinliğini organize edip bizi haberdar edebilir" diye konuştu

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği ve Fare Network, ayrımcılıkla mücadele eden tüm grupları #FootballPeople eylem haftasına katılmaya çağırdı. Tüm dünyada eş zamanlı yürütülen kampanyaya Türkiye’den Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği ile birlikte Dudullu Spor Klübü, Muamma ve Sportif Lezbon Futbol Takımı katılıyor.

GEÇEN YIL KAMPANYA KAPSAMINDA 2 BİN ETKİNLİK DÜZENLENDİ

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği'nden yapılan açıklamaya göre, 2016'da kampanya kapsamında Avrupa'da 2 binden fazla etkinlik düzenlendi, 100.000'in üstünde insan harekete doğrudan katıldı. #FootballPeople eylemi bu yıl Avrupa dışındaki ülkelere de yayılmayı başardı.

Futbolda kadına ve LGBT+lara yönelik ayrımcılık ve şiddet içeren söylemlere karşı farkındalık yaratmak isteyenlerin kampanyanın afişlerini, sloganlarını ve hashtaglerini sosyal medyadan duyurarak kampanyaya destek olabilir. Kampanyayı #FutboldaCinsiyetçiliğeSon , #FutbolHerkesİçindir , #FootballPeopleile takip edebilir. 

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, futbolda üretilen cinsel şiddet söylemleri ve cinsiyetçi tezahüratlara karşı farkındalık yaratmak için 13-14 Mayıs 2017 tarihinde ”Futbolda Cinsel Şiddet ve Cinsiyet Ayrımcılığı” konulu bir sempozyum düzenlemiş ve geçen yıl futbol kulüplerine futboldaki şiddetin azaltılmasına yönelik öneri ve talep listesi de göndermişti.

Üye OlÜye Girişi