G.Afrika'da yeni kabinede kadın erkek eşitliği

 

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin yeni devlet başkanı Cyril Ramaphosa Kabinenin yarısını kadınlara verdi, muhalif bakan atadı.

30.05.2019
Yazı Boyutu:  
Güney Afrika Cumhuriyeti'nin yeni devlet başkanı Cyril Ramaphosa'dan yeni kabinesi için hem cinsiyet eşitliğini gözeten, hem de demokrat bir adım attı: Kabineye 14 kadın, 14 erkek bakan atandı; kadın bakanlardan biri muhalefet partisinden seçildi.Güney Afrika’nın yeni devlet başkanı Cyril Ramaphosa, yeni kabinesinde kadın ve erkeklere eşit sayıda koltuk verdi. 14 kadın ve 14 erkek bakandan oluşacak kabine, Güney Afrika Cumhuriyeti tarihinde cinsiyet eşitliği açısından bir ilk teşkil ediyor.

ALTYAPI BAKANLIĞINA MUHALEFETTEN KADIN BAKAN

Dahası, Ramaphosa’nın atadığı kadın bakanlardan biri muhalefetteki İyi Parti’ye üye. Kıdemli siyasetçi Patricia de Lille, altyapı bakanlığına atandı.

Güney Afrika’da 8 Mayıs’ta düzenlenen seçimleri Afrika Ulusal Kongresi kazanmış, Cyril Ramaphosa geçtiğimiz cumartesi yemin ederek göreve gelmişti.

BAKAN SAYISINI DA AZALTTI

Ramaphosa’nın kabinesinde cinsiyet eşitliğini gözetmesi ülkede memnuniyetle karşılanırken, bakan sayısı da 36’dan 28’e düşürüldü. (BBC)

Üye OlÜye Girişi