Galata Kulesi’nin İBB'den alınması için açılan dava durduruldu

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Beyoğlu Kaymakamlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Galata Kulesi’nin işletmesinin boşaltılması için yaptığı başvuraya itirazı sonuçlandı.

17.04.2020
Yazı Boyutu:  
İstanbul 7. İdare Mahkemesi, Beyoğlu Kaymakamlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün İBB’ye Galata Kulesi’ni boşaltması istemiyle açtığı davayı durdurdu. Mahkeme nihai karar için tarafların ellerindeki tüm belge ve bilgileri istedi.

İstanbul 7. İdare Mahkemesi, Beyoğlu Kaymakamlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün İBB’ye Galata Kulesi’ni boşaltması istemiyle açtığı davayı durdurdu. Mahkeme kararın verilebilmesi için tarafların ellerindeki tüm belge ve bilgileri mahkemeye göndermesini istedi.

Beyoğlu Kaymakamlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün savunması alındıktan sonra yeniden bir karar verileceği kaydedilen 7. İdare Mahkemesi kararında 7 günlük itiraz süresinin olduğu belirtildi. 

'KARŞI TARAFIN SAVUNMASININ ALINMASI BEKLENİYOR'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 1. Hukuk Müşaviri Eren Sönmez de “Tedbir kararı devam ederken tahliye yazısı yazılmıştı. Bizde yürütmenin durdurulmasını istedik ve mahkeme de karşı tarafın savunmasının alınıp yeni bir karar alıncaya kadar yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Böylece 14 Nisan’da Galata Kulesi’ni tahliye edilmesi kararı durduruldu” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Galataport’tan Atatürk Kültür Merkezi’ne uzanan bir kültür yolu planladıklarını ve ismini “Beyoğlu Kültür Yolu” koyduklarını açıklamış, Kule işletmesinin de sözleşme süresi dolan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alınarak yeni ihale yapılacağını söylemişti. (İlayda Kaya/ Cumhuriyet)

Üye OlÜye Girişi