Galatasaray Üniversitesi'nde Fransız akademisyenler Türkçe sınavını geçemedi

 

Galatasaray Üniversitesi’nde (GSÜ) Fransız öğretmenlere “Türkçe öğrenme” zorunluluğu getirilmesi yabancı öğretim üyeleri açısından olumsuz sonuçlar ortaya çıkardı.

22.02.2021
Yazı Boyutu:  
Galatasaray Üniversitesi’nde (GSÜ) Fransız öğretmenlere getirilen “Türkçe öğrenme” şartının sonuçları belli olmaya başladı. İtibarlı Fransız gazetesi Le Monde’da yayınlanan bir haberde, GSÜ’de görev yapan 27 Fransız öğretmenden sadece 6’sının “B2 seviyesinde Türkçe bilir belgesi” alabildiğini, kalan 21 öğretmenin ise bu şartı henüz yerine getiremediği için çalışma izinlerinin yenilenmediği belirtildi.Le Monde’un İstanbul muhabiri Marie Jego imzalı haberde, çalışma izni olmayan Fransız öğretmenlerin otomatik olarak oturma izinlerini de kaybettiği ifade edildi. Henüz Türkçe yeterlilik belgesi bulunmayan 21 Fransız öğretmen, çalışma ve oturma izinlerini kaybettiği için büyük zorluklar yaşıyor

Pandemi ortamında zor günler yaşayan 21 Fransız öğretmenin, bankalarda işlem yapamadığı, cep telefonu aboneliği sağlayamadığı, toplu taşıma kullanamadığı, HES kodu alamadıkları için AVM’lere giremediği kaydedildi.

Polis müdahalesi uyarısı

Marie Jego’nun haberinde Fransız öğretmenlerin görüşlerine de yer verildi. Öğrencileri için üzgün olduğunu söyleyen bir öğretmen “Öğrencilerimize ne olacak? Bu durum devam ederse sınavların yapılması mümkün değil” dedi.

Sınav yapmaları da yasak olan öğretmenler, üniversite binasına da giremiyor. Galatasaray Üniversitesi yönetiminin, öğretmenleri “binaya gelmeleri halinde, polisin kendilerini alma ihtimalinin bulunduğu” yönünde uyardığı biliniyor. (Oksijen)

Üye OlÜye Girişi