Galatasaray'ın yıkılan 'Suada'sına cami teklifi

 

İBB tarafından kaçak olduğu iddiasıyla yıkılan Galatasaray Adası için 17 Aralık Rüşvet ve yolsuzluk şüphelisi olarak gözaltına alınan eski CHP'li bağımsız meclis üyesi Hüseyin Avni Sipahi cami önerisiyle ilgili "Boğaz'da mabetimiz olsun" dedi

12.06.2017
Yazı Boyutu:  
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz günlerde kaçak olduğu gerekçesiyle yıkılan Ortaköy'deki Galatasaray Adası’na, 2015 yılında CHP'den istifa eden İBB Bağımsız Meclis Üyesi Hüseyin Avni Sipahi tarafından ilginç bir öneri geldi.Hüseyin Avni Sipahi, İBB Başkanlığı’na havale edilen yazılı önergesi ile Suada olarak da bilinen ve üçte ikisi Maliye’ye ait olan Galatasaray Adası’na cami yapılmasını teklif etti.


"SUADA'YA CAMİ İNŞA EDELİM"

Hürriyet'te yer alan habere göre; İBB Meclis kürsüsünden okuduğu teklifinde Diyanet İşleri Başkanı Sayın Mehmet Görmez’in “Camiler sadece namaz kılınan mekanlar değildir” sözlerine atıfta bulunan Sipahi, “Gelin önce boğazın ortasında bulunan Su Ada’ya bir cami inşa edelim, ardından da o camide verilecek ilmi eğitimle, sosyal faaliyetlerle, kültürel alanlarla çocuklarımızın, gençlerimizin ve de büyüklerimizin vakitlerini geçirebilecekleri bir çekim alanı imar edelim” dedi.


Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün yakın dostu olan ve 17 Aralık yolsuzluk rüşvet operasyonunda gözaltına alınan Hüseyin Avni Sipahi (ortada) Şişli Belediyesi'nin bir etkinliğinde 

"BOĞAZIMIZDA MABEDİMİZ OLSUN"

 1936 yılında imzalanan Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile boğazların egemenliğinin Türkiye’ye ait olduğunu hatırlatan Sipahi, önergesinde şu ifadelere yer verdi:

 “Gelin bütün dünyanın gözü olan, İstanbul’umuzun incisi boğaza bir mabet inşa edelim. Bugün Malezya’nın Kuala eyaletinde var olan Kristal Cami, Suudi Arabistan’ın Cidde kentindeki Yüzen Cami baktıkça insanı büyüleyen simge camilerin en güzel örneklerindendir.
Şehrin en yüksek tepesi Çamlıca’ya simge haline gelecek bir cami de inşa edilmektedir. Ancak, İstanbul boğazının ortasında Kız Kulesi’nden başka simge bir yapımız yok. O da zaten ne Türkiye Cumhuriyeti zamanında ne de Osmanlı Devleti döneminde yapılmıştır. Artık Boğaz’a milli bir yapı yapma zamanı geldi. Boğaz’ımızda, geçenleri imrendirecek bir mabedimiz olsun.


Hüseyin Avni Sipahi, CHP'nin Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Mustafa Sarıgül ile seçim mitinginde. (Arşiv)

YOLSUZLUK İDDİASIYLA GÖZALTINA ALINMIŞTI

Eski Taşdelen Belediye Başkanı Hüseyin Avni Sipahi, Mustafa Sarıgül'ün kontenjanından CHP tarafından Beşiktaş ilçesinde belediye meclis üyeliğine aday gösterilip seçilmişti.

Mustafa Sarıgül'ün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı sırasında yürüttüğü kampanyaya aktif destek veren Sipahi, 2015'te CHP'den istifa etmişti.

17 Aralık operasyonunda“örgüt lideri” şüphelisi sıfatı ile gözaltına alınan Hüseyin Avni Sipahi, İstanbul Beşiktaş İlçesi Belediye Meclisi üyeliğine seçilmişti. 19 Mart’ta TBMM'ye gelen fezlekede Sipahi için örgüt lideri ifadesi kullanılıyordu.Üye OlÜye Girişi