Gazeteci Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel’e hapis cezası

 

Devletin gizli bilgilerini ifşa" davasında, 'gizli bilgileri temin ve açıklama' suçlarından gazeteci Müyesser Yıldız'a 3 yıl 7 ay 10 gün, gazeteci İsmail Dükel'e 1 yıl 15 gün, Astsubay Erdal Baran'a 7.5 yıl hapis cezası verildi.

08.03.2021
Yazı Boyutu:  
Oda TV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız ile TELE1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel’in “devletin güvenliği bakımından gizli kalması gereken bilgileri temin ve açıklama” suçlamasıyla yargılandığı davanın 4. duruşması bugün Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

"Devletin gizli bilgilerini ifşa" davasında, 'gizli bilgileri temin ve açıklama' suçlarından gazeteci Müyesser Yıldız'a 3 yıl 7 ay 10 gün, gazeteci İsmail Dükel'e 1 yıl 15 gün, Astsubay Erdal Baran'a 7.5 yıl hapis cezası verildi. 

Müyesser Yıldız: “FETÖ döneminden bugüne, hiçbir şey değişmemiş”

Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız, mahkemede yaptığı savunmada, “Benim ‘İntikamname’ olarak nitelendirdiğim iddianame kaç sayfa; 180. Dosyada ne var; Yine haberler ve telefon tapeleri. Demek ki, 10 yılda, yani ‘FETÖ’ döneminden bugüne, hiçbir şey değişmemiş” ifadelerini kullandı.

26. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada, Yıldız, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen günlerde açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’nı hatırlatarak, “Bu dava, bir intikam davasıdır. Bağımsız gazeteciliği ortadan kaldırıp, halkın bilgi ve fikir sahibi olmasını engelleme davasıdır. Ve bizzat Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 6 gün önce açıkladığı ‘İnsan Hakları Eylem Planı’nı her yönüyle boşa çıkaran bir davadır...” dedi.

Yıldız'ın avukat eşi Naci Uğur da yaptığı savunmada yargılamaya konu olan haberlere dikkat çekerek, "Gizli ya da yasak bilgilerin ifşa edildiği ileri sürülen müvekkile ait haberler hala yayında ve erişime açık. Eğer bu haberler gizli ya da yasak bilgileri açıklıyor ise neden aylardır, hatta soruşturmanın açıldığından beri bir yılı aşkın bir süredir erişim engellenmedi" ifadelerini kullandı.

İsmail Dükel: Bizler gazeteciyiz

TELE1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel de yaptığı savunmada, “Biz gazeteciyiz, görüşür dinleriz. Halk için, sizler için buradayız, Sayın heyet. Doğruları söylediğimiz, eleştirdiğimiz için bu siyasi davada karşınızdayız. Biz kamu adına görev yapıyoruz, bizden casus ve vatan haini çıkmaz. Ben bir asker çocuğuyum” ifadelerini kullandı.

Gazeteci İsmail Dükel’in avukatları ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarını emsal gösterdi ve “Neyin gizli olduğuna Genelkurmay değil mahkemeler karar verir” ifadelerini kullandı. 

Üye OlÜye Girişi