Gazeteci Öztürk'e 'adli kontrol tedbirli' tahliye

 

İkinci kez hakim karşısına çıkan gazeteci Ece Sevim Öztürk hakkında 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ile tahliye kararı verildi.

11.12.2018
Yazı Boyutu:  
“Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” ve “Örgüt propagandası” suçlamalarıyla tutuklu yargılanan Gazeteci Ece Sevim Öztürk hakkında 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ile tahliye kararı verildi.

Twitter hesabından paylaştığı 6 tweeti ve “Deniz Kuvvetlerinin En Karanlık Günü: 15 Temmuz” belgeseli suçlama konusu yapılan gazeteci Ece Sevim Öztürk’ün ikinci duruşması İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. “24 Haziran genel seçimleri öncesinde kaos yaratmayı amaçladığı” iddiasıyla, “Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” ve “Örgüt propagandası” suçlamalarından yargılanan Öztürk’ün duruşması ailesinin isteği üzerine basına ve izleyicilere kapalı olarak görüldü.

ADLİ KONTROL TEDBİRİ UYGULANACAK

Evrensel'den Cansu Pişkin'in haberine göre, duruşmada esas hakkındaki mütalaasını sunan savcı, Öztürk’ün “Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan cezalandırılmasını talep etti. Esas hakkındaki savunmaların ardından mahkeme, karar için 15 dakika ara verdi. Verilen ara sırasında salondan çıkan Avukat Efkan Bolaç basın mensuplarının soruları üzerine, “Dosyaya gelecek bir belge/delil yok, dinlenecek tanık yok. Dolayısıyla bu belirsizliğin bir an evvel ortadan kalkması için süre talep etmedik” dedi.

Kararını açıklayan mahkeme Öztürk’e, “Örgüte bilerek ve isteyerek yardım” suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün ceza verdi. Öztürk’ün tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate alan mahkeme, derhal tahliyesine karar verdi. Öztürk hakkında adli kontrol tedbiri kapsamında yurt dışına çıkış yasağı konuldu. Öztürk’ün avukatları kararı istinafa taşıyacak.

‘DAVA MANİPÜLE EDİLDİ’

Ailenin duruşmanın kapalı görülmesi konusundaki kararını sorduğumuz Öztürk’ün eşi Yaşar Şahin Öztürk, “FETÖ’cü basın ve bazı gazeteciler ile şüphelendiğimiz avukatlar geçtiğimiz celse davayı manipüle etti. Mahkemeyi baskı, sanığı da zan altında tutmamak için böyle karar aldık.” dedi.


NE OLMUŞTU?
Gazeteci Ece Sevim Öztürk, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra hazırladığı “Deniz Kuvvetlerinin En Karanlık Günü: 15 Temmuz” belgeselini sosyal medya hesaplarından paylaştıktan sonra 8 Haziran’da gözaltına alındı. 14 gün gözaltında tutulan Öztürk, 20 Haziran’da “örgüt propagandası” suçlamasıyla tutuklanarak Bakırköy Cezaevine gönderildi. Öztürk hakkındaki iddianame 6 Ağustos’ta hazırlandı. 7 sayfadan ibaret iddianamede Öztürk’ün, “gazetecilik adı altında darbe girişimi ve yargılamalarla ilgili paylaşımda bulunarak, örgüt ve darbeciler lehine algı oluşturduğu” iddia edildi. İddianamede, “FETÖ/PDY’nin yargılama süreçleriyle ve darbe girişimiyle ilgili örgüt lehine algı oluşturup, toplumda oluşturulacak kargaşa ortamında yeniden toparlanma hedefine hizmet eder şekilde FETÖ iddiasıyla yargılananların aslında masum oldukları yalanını işleyerek darbe girişimi ve FETÖ ile ilgili yargılamaları ve darbe karşıtı komutanları itibarsızlaştırmayı amaçladığı, paylaşımlarında sözde belgeseldeki gibi darbe girişiminin bir ‘kurgu’ olduğu algısının yansıtılmaya çalışıldığı” iddia edildi.

Üye OlÜye Girişi