Gazeteciler haber yaptıkları için 'casusluk' iddiasıyla yargılanıyor

 

Libya’da hayatını kaybeden MİT görevlisine dair haber yaptıkları için tutuklanan altı gazetecinin yargılanmasına bugün İstanbul Adliyesi’nde devam edilecek.

24.06.2020
Yazı Boyutu:  
Yaptıkları gazetecilik faaliyetleri nedeniyle tutuklanan altı gazetecinin yargılanmasına bugün devam edilecek.

“GAZETECİLER HABER YAPTIKLARI İÇİN YARGILANIYOR”

Libya’da hayatını kaybeden MİT görevlisine dair haber yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan gazetecilerin yargılanmasına bugün İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde devam edilecek. Bugün görülecek olan davada, Yeni Yaşam Gazetesi’nden Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ferhat Çelik ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser, Odatv’den Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu, Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve muhabir Hülya Kılınç ile Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel yargılanacak.

Duruşma öncesi basın mesupları, STK’lar ve siyasi parti temsilcilerinin bir araya geldiği bir basın açıklaması gerçekleştirildi. 

Açıklamada konuşan HDP Milletvekili Hüda Kaya, “Siyasetçiler siyaset yaptığı, gazeteciler gazetecilik yaptığı için yargılanıyor. İçler acısı bir noktadayız” dedi.

“İÇİ BOŞ BİR İDDİANAME İLE 112 GÜNDÜR TUTSAKLAR”

Duruşma öncesi yapılan basın açıklamasında konuşan gazeteci Mehveş Evin, “Meslektaşlarımızın hürriyetleri ellerinden alınıp içeri atılırken asıl mesaj dışarıdaki gazetecilere verildi. Gördüğünüzü yazarsanız sonunuz bu olur. 6 meslektaşımız içi boş bir iddianame ile 112 gündür tutuklu” dedi.

Üye OlÜye Girişi