Gazetecilere sürat teknesiyle saldıran kaptan tutuklandı

 

Bodrum’da Maçakızı Otel’e ait sürat teknesi, görev yapan gazetecileri taşıyan tekneyi çarparak batırdı, gazetecilerden bazıları yaralandı.

07.06.2019
Yazı Boyutu:  
Muğla’nın Bodrum ilçesinde, görev başındaki gazetecileri taşıyan tekneye, bölgede bulunan Maçakızı Oteli’ne ait sürat motoru çarparak batırdı. O sırada tatilcilerle ilgili haber yapmak üzere teknede bulunan 3 gazeteci ile tekne kaptanı ölümden döndü. 

Gazeteciler kazayı hafif yaralarla atlatırken, bacağı pervaneye kapılan teknenin kaptanı ağır yaralandı.

Ramazan Bayramı tatilini fırsat bilen binlerce kişi, Ege ve Akdeniz’deki turistik yerleri tercih etti. Sahil kesimindeki tatilcilerle ilgili haber yapmak üzere Bodrum’a giden Hürriyet gazetesinden Cenker Tezel, TV 100 muhabiri Metehan Ekşi ile Habertürk muhabiri Onur Aydın, kiraladıkları tekneyle denize açıldı. Saat 16.30 sıralarında Cennet Koyu’nda çekim yapan gazetecilerin bulunduğu tekneye, Maçakızı Oteli’ne ait sürat motoru hızla çarptı. Çarpışma sırasında 3 gazeteci denize atlarken, kaptan Osman Demirkoz (46) tekneden çıkamadı.MAÇAKIZI KAPTANI TUTUKLANDI

Olayın ardından Maçakızı Oteli’nin Maçakızı isimli sürat motoru hızla bölgeden uzaklaşırken, denize düşen 3 gazeteci ile parçalanan balıkçı teknesinde yaralanan kaptan Demirkoz, çevredeki bir tur teknesi tarafından kurtarıldı. Kazazedeler tur teknesi tarafından Gündoğan Limanı’na götürüldü.

KAPTAN AĞIR YARALI

Bacağı kopan tekne kaptanı ambulansla hastaneye kaldırıldı. Ağır yaralanan ve çok kan kaybettiği öğrenilen kaptan Demirkoz hemen ameliyata alındı. Olaydan sonra gazetecilerin şikayet etmesi üzerine soruşturma başlatılan Maçakızı’nın kaptanı Alper Sakay gözaltına alındı. Sakay’ın kaza sırasında dümende olmadığı söylendi. Sakay sorgusundan sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi.

MGD'DEN SERT AÇIKLAMA

Olayın ardından MGD (Magazin Gazetecileri Derneği) gazetecilere yönelik tekne terörüne sert tepki gösterdi,

MGD yönetimi, açıklamasında duruma şöyle tepki gösterdi: Maçakızı Otel'in sürat teknesi, olay anında dümen kırmayarak, sürat kesmeyerek adeta terör estirmiştir. Teknenin arkasına dahi bakmadan gitmesi, akla 'Kasıtlı mı yapıldı?' sorusunu getirmektedir. Olay adeta bir cinayet girişimi görüntüsü vermektedir. Bu işin sonuna kadar takipçisi olacağız.BU İŞİN SONU ÇOK TEHLİKELİ

Gazeteci arkadaşların verdiği ifadelere göre; görüntü alınmasını engellemeye yönelik bir 'kasıt' olma ihtimali yüksek... Eğer öyleyse durum çok vahim demektir. Ortada gerçekten bir kasıt varsa, birilerinin şiddetle cezalandırılması gerekir.
(Sabah/Hürriyet)

Üye OlÜye Girişi