Gaziemirde her mahalleye bir semtevi

 

Belediye Başkanı Şenol, her mahallede semtevi açma hedefine hızla ilerlediklerini söyledi

28.12.2012
Yazı Boyutu:  

 

 
İzmir'in Gaziemir İlçe Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, "Her mahallede bir semt evi açma hedefine doğru hızla ilerliyoruz" dedi. 
 
 
Kadınları üretime dahil etmeyi amaçlayan proje ile ilgili bilgi veren Başkan Şenol, “Semt evleri ile belediye hizmetlerini halkın ayağına götüreceklerini söyledi.
 
Göreve geldiğinden bu yana ilçedeki, semt evlerini yoktan var etiklerini anlatan Şenol, Sarnıç Atatürk Mahallesi, Evka-7 Zafer Mahallesi, Beyazevler Mahallesi ve Aktepe Mahallesi’nde açılan semt evleri aracılığıyla, kadınları daha aktif hale getirmeyi hedeflediklerini kaydetti. Başkan Şenol, “Semt evlerimizde ücretsiz kurslar düzenlemeye başladık. Beceri kurslarına katılacak kadınlarımızı üretici hale getirirken, onların el emeklerinin pazarlanmasına da destek olacağız. Gaziemir’in merkezi noktalarına kurduğumuz stantlarda bu ürünlerin barkodlu olarak satılmasını sağlayacak, elde edilen parayı, o ürünün sahibine teslim edeceğiz. Ürünleri, yurt içi ve yurt dışı fuarlardaki stantlarımızda da satacağız. Kadınlarımızın gün içinde her tür sosyal ve kültürel aktivite için bir araya gelebilecekleri semt evleri, bir anlamda “mikro belediye” olarak da görev yapacak” diye konuştu. 
 
Mahalle halkının, belediyenin tüm hizmetlerinden semt evleri aracılığıyla yararlanmasını hedeflediklerini anlatan Başkan Şenol şöyle konuştu; “Semt evi sorumlularımız, mahalle halkının şikayet, talep ve önerilerini toplayıp, hızlı biçimde çözüm bulunmasına aracılık edecek. Katılımcılığı ve yerinden yönetimi sağlayacak semt evlerimizin işlevini, yapacağınız önerilerle geliştirmenizi bekliyoruz.  Hiç şüphesiz ki, vatandaşlarımız semt evlerimizi kendi evleri gibi benimseyecek, semt evlerimizin görünümünden temizliğine, başarılarından, çalışmaların devamlılığına değin tüm sorumluluğun kendilerine ait olduğunun bilinci ile çalışacaklardır.”
 
SICAK YUVA, ÜRETKEN ATÖLYE
 
Semt Evleri; vatandaşlarımızın kendilerini evlerinde gibi hissedebilecekleri sıcak bir yuva, üretime dayalı çalışmalarına devam edecekleri bir atölye, ev ekonomilerine sağlayacakları destekle ekmek kapısı, dolayısıyla üreten ve çalışan Türk Kadını’nın aynası olacak. Gaziemir Belediyesi, kurslara katılacak kadınları üretici hale getirirken, el emeği-göz nuru ürünlerinin pazarlanmasında da kadınların yanında olacak. Merkezi yerlerde kurulan stantlarda kadınların ürünlerinin barkodlu olarak satılmasını ve parasının ürünün sahibine teslim edilmesi sağlanacak.

Üye OlÜye Girişi