Gazze de kadın bakana yumurta

 

Fransa Dışişleri Bakanı Michele Alliot-Marie nin Gazze ziyaretine protestolar damgasını buldu. Hastane yetkilileri bakanın başından yaralandığı iddialarını yalanladı

21.01.2011
Yazı Boyutu:  

BBC nin haberine göre, İsrail cezaevlerinde akrabaları bulunan küçük bir grup Filistinli, Gaze deki Erez sınır kapısından geçtikten sonra Fransa Dışişleri Bakanı Michele Alliot-Marie nin aracının önünü kesmeye çalıştı.

Grubun, Filistinli tutsakların fotoğraflarını ve "Gazze den defol" yazan pankartlar taşıdığı dikkat çekti. Diğer protestocular aracın kaputuna vururken, bazıları da ayakkabı fırlattı. Daha sonra Fransız bakanın aracı ziyaret ettiği bir hastaneden ayrıldığı sırada yumurta yağmuruna tutuldu. Kadın bakan atılan ayakkabının hedefi olmaktan da kıl payı kurturuldu.

Fransız Bakan ın beş yıldır Hamas ın elinde savaş suçlusu olarak tutulan İsrailli asker Gilad Şalit ile ilgili açıklamaları Filistinlilerin öfkesine neden olmuştu.  Alliot-Marie nin dün Şalit in babasını ziyaret ettiği ve Şalit in Kızılhaç tarafından ziyaret edilmesi gerektiğini söylediği kaydedildi. İsrail-Fransız çifte vatandaşı olan Şalit, Haziran 2006 da Hamas militanları tarafından kaçırılmıştı.

"BAKAN YARALANMADI"

Gelen ilk haberlerde Gazze de başından darbe aldığı ve hastaneye götürüldüğü öne sürülmüştü.  Ama bu iddianın asılsız olduğu ortaya çıktı.

Fransa Dışişleri Bakanı Michele Alliot-Marie nin Gazze de başından aldığı darbede yaralanmadığı bildirildi. Alliot-Marie nin kaldırıldığı hastane, yetkilileri daha önce yapılan açıklamayı düzelterek, Fransız bakanın olayda yara almadığını duyurdu.

Geçen kasım ayında göreve gelen Alliot-Marie nin Ortadoğu ya ilk ziyareti.


Üye OlÜye Girişi