Gebze Cezaevi önündeki annelere polis saldırısı

 

Gebze M Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde açlık grevi yapan tutuklu ve hükümlülerinin ailelerinin polis tarafından darp edilmesi tepki çekti.

19.04.2019
Yazı Boyutu:  
Açlık grevinde olan tutukluların aileleri, Gebze Cezaevi önünde oturma eylemi yapmak istedi, polis yine annelere saldırdı. Gebze M Tipi Kadın Kapalı Cezaevi önünde aileler 11 gün önce nöbet eylemi başlatmıştı.

Bir süre oturma eylemi yapan aileleri ablukaya alan polis, eylemin sonlandırılmasını istedi.

MA’nın haberine göre eylemlerini sürdüreceklerini ifade eden ailelere, polis tazyikli su ve copla saldırdı.


HDP İstanbul örgütü, polisin annelere müdahale ettiği görüntünün videosunu resmi Twitter hesabından paylaştı. Yapılan paylaşımda, “Bu zulüm yanınıza kalmaz! Tecrite karşı açlık grevinde olan çocukları için, Gebze Cezaevi önünde nöbet eylemi gerçekleştiren annelere, polis hakaret ederek copla saldırdı. İnsanlıktan nasibini alamamış bir zihniyetin bu faşizan saldırısı kabul edilemez. #AnnelerDirenişte” ifadeleri kullanıldı.

Yerleştirilmiş videoYerleştirilmiş video

Bu zulüm yanınıza kalmaz!
Tecrite karşı açlık grevinde olan çocukları için, Gebze Cezaevi önünde nöbet eylemi gerçekleştiren annelere, polis hakaret ederek jopla saldırdı.
İnsanlıktan nasibini alamamış bir zihniyetin bu faşizan saldırısı kabul edilemez.

926 kişi bunun hakkında konuşuyor

'Analara bu muamele yapılamaz, hesabı ağırdır'

Twitter hesabından açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Gebze Cezaevi’nde açlık grevinde olan çocukları için hapishane önüne gitmeye çalışan annelere elle ve copla yapılan polis tacizi iktidarın nasıl zalim hale geldiğinin yüzüdür” dedi. Tanrıkulu, İçişleri Bakanlığı ve Kocaeli Valiliği’ne görüntülerdeki polis hakkında işlem yapılıp yapılmayacağını sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de “Gebze’deki cezaevindeki çocukları için nöbet tutan analara bu muamele yapılamaz. Bu zulümdür, hesabı ağırdır” diyerek yaşananları eleştirdi. 

Üye OlÜye Girişi