Geçen yıl, çatışmalarda 488 kadın ve 99 çocuk öldürüldü

 

İnsan Hakları Derneği (İHD), 2017 Yılı Türkiye İnsan Hakları İhlalleri Raporu’nu açıkladı.

06.04.2018
Yazı Boyutu:  
İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkan Öztürk Türkdoğan, dernek genel merkezinde düzenlediği basın toplantısıyla 2017 yılı hak ihalleri raporuna  açıkladı. İHD'nuin raporuna göre, geçen yıl 33 kişi yargısız infaz edildi, silahlı çatışmalarda 656 kişi yaşamını yitirdi, 408 kadın ve 99 çocuk öldürüldü, 133’ü çocuk 5 bin 268 kişi işkence ve kötü muameleye maruz kaldı, 12 bin 145 kişi gözaltına alındı, 528 kişi hakkında 3 bin 125 yıl hapis cezası verildi. Dernek eş genel başkanı bu verileri “Türkiye’nin insan hakları eksenin kaydığı” şeklinde değerlendirdi.

2017 yılının Olağanüstü Hal’de (OHAL) geçtiğini belirten Türkdoğan, Türkiye’nin insan hakları eksenin kaydığını ve tek kişi yönetimine dayalı rejim değişikliğiyle geçtiğini vurguladı.

Türkdoğan, 1987 yılında sıkıyönetimin kalktığını ancak 30 yıl sonra ülkenin tamamının OHAL ile yönetilmeye başlandığını belirtti.

Gazete Karınca'nın haberine göre, Türkiye’de gelinen noktanın iyi bir nokta olmadığını vurgulayan Türkdoğan, Türkiye’nin Kopenhag Kriterlerine uyma hedefinden kaydığını neredeyse Şangay Beşlisi’nin insan hakları kategorisine düştüğünü ifade etti.

İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan OHAL’in kesinlikle uzatılmaması ve uygulamanın derhal kaldırılması gerektiğini ifade ederek, “Türkiye’de şu an OHAL’in uzatılması için hiçbir sebep yok. Darbeden sonraki süreci karşı darbeye dönüştürmesine olan eleştirilerimiz hale geçerlidir. Türkiye’de şu an demokrasi ve insan hakları sorununu çözebilecek yeni bir Anayasa’ya ihtiyaç vardır, tek kişi yönetimine dayalı bir sistem değildir. Kuvvetler ayrılığına, hukukun üstünlüğüne, azınlık haklarının güvence altına alındığı bir Anayasa’ya ihtiyaç vardır” dedi.

Rapordan alıntılar:

33 kişinin yargısız infaz edildiği, silahlı çatışmalarda 656 kişinin yaşamını yitirdiği, 408 kadın ve 99 çocuğun öldürüldüğü, 133’ü çocuk 5 bin 268 kişinin işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı, 12 bin 145 kişinin gözaltına alındığı, 528 kişi hakkında ise 3 bin 125 yıl hapis cezasının verildiği belirtilen raporda, yer alan verilerin tamamına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Twitter üzerinde paylaşmak için tıklayın (Yeni pencerede açılır)Facebook'ta paylaşmak için tıklayın (Yeni pencerede açılır)Google+ üzerinde paylaşmak için tıklayın (Yeni pencerede açılır) WhatsApp'ta paylaşmak için tıklayın (Yeni pencerede açılır)Telegram'da paylaşmak için tıklayın (Yeni pencerede açılır)

Üye OlÜye Girişi