Geçim sıkıntısı çeken her 4 emekliden biri seyyar satıcılık yapıyor

 

İzmir Seyyar Satıcılar Derneği Başkanı Evren Laçin, Sokaklardaki 6 milyon seyyar esnafın, yaklaşık 1,5 milyonunu geçim derdindeki emeklilerin oluşturduğunu açıkladı.

13.12.2020
Yazı Boyutu:  
Türkiye’de her 4 emekliden birinin de seyyar satıcılık yaptığını söyleyen İzmir Seyyar Satıcılar Derneği Başkanı Evren Laçin, “Sokaklardaki 6 milyon seyyar esnafı, yıllık 374 milyar liralık bir ticaret hacmine sahip. Kayıt altına alınırsak devletimizin de vergi gelirleri artar; biz de güvenceli bir işe kavuşuruz. Merkezi ve yerel yönetimleri bu konuda harekete geçmeye çağırıyorum” dedi.Türkiye genelindeki tüm şirketlerin yüzde 91,3’ünün mikro işletmelerden oluştuğunu kaydeden İzmir Seyyar Satıcılar Derneği Başkanı Evren Laçin, kendi nam ve hesabına çalışan seyyar esnaf sayısının ise 6 milyon olduğunu belirtti. Yıllık 374 milyar liralık bir katma değer sağladıklarını aktaran Laçin, “Mikro işletmelerdeki istihdamın 3’te 1’ini seyyar satıcılar oluşturuyor. Buna karşın kayıt altına alınmıyor, dolayısıyla kredilerden de faydalanamıyoruz. İsteğimiz ise biran önce kayıtlı hale gelip belediyelerimize ve devletimize vergi vermek” diye konuştu.

İKİ KAT İSTİHDAM

Dernek Başkanı Evren Laçin, geçtiğimiz hafta CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na İzmir ziyareti sırasında seyyar esnaflar olarak sorunlarını aktardıklarını ve desteğini aldıklarını belirtirken HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni'nin de, TBMM Genel kurulunda insanların aç kalmamak için seyyar satıcılığa başladığını dile getirdiğini hatırlattı. 

Milletvekili Çepni’nin konuşmasında sokak sanatçısından müzisyenine, seyyar esnalardan, seyyar satıcılık yapmak zorunda kalan emeklillere kadar 6 milyon insanın 374 milyar Türk Liralık ticaret hacmi ile katma değer yarattığını açıkladığını kaydeden Başkan Laçin, “Gayrisafi yurtiçi hasılada yer alan ticaret ve hizmet sektöründe de gerçekleştirilen ticaret hacminin yüzde 35’ini seyyar satıcılar üretiyor. Tüm bu katkılara rağmen, yüzde 99’u kayıt dışı olan seyyar esnafı ne COVİD-19 desteklerinden ne de kredilerden bir kuruş bile alamıyor. Sayın Çepni’nin de söylediği gibi ne yazık ki seyyar satıcılar bu ülkenin görünmeyen emektarları. Herkesin hemen yanı başında olmamıza karşın yok sayılanlarız” dedi.SEYYAR SATICI DERNEKLERİ ODALAŞMAK İSTİYOR

 İzmir Seyyar Satıcılar Derneği Başkanı Evren Laçin  Gelir Vergisi Kanunu’nun 9. Maddesinde belirtilen şartları taşıyan seyyar satıcılara vergi muafiyeti tanınmasına rağmen bu haktan yararlanamadıklarını ifade ederek "Seyyar satıcıların sadece küçük bir kısmı belediyelere başvurarak, işgaliye, tezgâh ve kıyafet için yüksek paralar ödeyerek ruhsat alıp, gösterilen alanlarda satış yapabilmekte. Buna karşın ruhsat koşulları gittikçe zorlaştırılmakta. İzmir’de 200 binin üzerinde seyyar satıcı bulunmakta. Bizlerin de Oda ve Birlik kurmamıza olanak verilsin. Sosyal güvence hakkına sahip olalım. 2019 - 2020 yılı içinde kesilen cezalar silinsin ve koşulsuz en az 5 bin TL mali destek verilsin. Çalışmak zorunda kalan çocuklara eğitim olanakları sağlansın”  diye konuştu. (Kazete)

Üye OlÜye Girişi