Gençlere yönelik özel kurumlarca verilen mesleki eğitimde kalite giderek düşüyor

 

Merdivenaltı eğitime dikkat

21.01.2008
Yazı Boyutu:  
Türkiye'de "meslek edindirme" adı altında hizmet veren birçok eğitim kurumunun Milli Eğitim Bakanlığı'nın izni dışında faaliyet gösterdiği belirtildi. Ege-Koop Genel Başkanı ve Özel Hüseyin Aslan Okul öncesi Eğitim ve Anaokulu Kurucusu Hüseyin Aslan İzmir'de gençlere yönelik özel kurumlarca verilen mesleki eğitimde kalitenin giderek düştüğünü belirterek "Yasalardaki boşlukların yanı sıra denetimlerin de yetersiz olması nedeniyle İzmir'de meslek edindirme eğitimi veren pek çok özel eğitim kurumu "merdiven altı" anlayışı ile faaliyetlerini sürdürmektedir"dedi.
Düzenlediği onlarca eğitim semineri ve panelle bilim ve eğitime sayısız katkılar sağlayan Hüseyin Aslan, Milli Eğitim Bakanlığı'nca ve yeterli donanıma sahip kuruluşlarca meslek edindirme programlarının yürütüldüğünü belirterek, özellikle bazı özel eğitim kurumlarının iş garantisi vaadiyle gençleri yanılttıklarını ve kurslara katılanlardan çok yüklü miktarda ücretler talep ettiklerini söyledi. Hüseyin Aslan, Kazete'nin konuya ilişkin sorusunu yanıtlarken, merdiven altı çalışan "iş garantili" özel eğitim kurumlarının sayısının kesin olmamakla beraber her dört kurumdan birinin Milli Eğitim Bakanlığı'ndan izinsiz çalıştığına dikkati çekti
Yurttaşları, meslek kazandırmaya yönelik programları seçerken son derece dikkatli davranmaları konusunda uyaran Aslan, şöyle konuştu:
"Ülkemizde ne yazık ki eğitim ve sağlık gibi son derece yaşamsal konularda bile halkımızı istismar etmeye yeltenenler çıkmaktadır. Özellikle en önemli kanayan yaralarımızdan olan işsizlik konusunda insanlarımızın çaresizliliğini fırsatçılığa dönüştürüp bu yolla para kazananlar çıkabilmektedir. Bu durum genellikle ya yasaların yetersizliğinden ya da denetimlerin yeterince yapılamamasından kaynaklanmaktadır. Bu tür eğitim programlarına katılmayı düşünenler mutlaka çok iyi bir araştırma yapıp kararlarını ona göre vermelidir. Ayrıca bu tür programlar düzenlenirken mutlaka gençlerin yetenekleri dikkate alınarak mesleki eğitime yönlendirilmeleri gerekmektedir. "
Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, gençlere meslek kazandırmayı amaçlayan programlara Milli Eğitim Bakanlığının yanı sıra meslek odaları ile sanayi kuruluşlarının da destek vermeleri gerektiğini ifade etti.

 

 


Üye OlÜye Girişi