Gençlik festivallerine içki yasağı

 

İçkiye sınırlama komisyondan geçti

22.05.2013
Yazı Boyutu:  

 

İçki satışı, reklamı ve tüketilmesiyle ilgili sınırlamaları düzenleyen Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti. Teklifin yasalaşması durumunda her türlü alkollü içecek reklamı yasaklanacak. Bununla birlikte içkili gençlik festivalleri yapılamayacak.
 
Teklifin Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilmesi ve Cumhurbaşkanı tarafından onaylanması durumunda şu sınırlamalarla karşı karşıya kalacağız:
 
* Alkollü içkilerle ilgili her türlü reklam ve tanıtım yasaklanacak ve bu ürünlerin kullanılmasını ve satışını özendiren veya teşvik eden kampanya, promosyon ve etkinlik yapılamayacak.
 
* Türkiye'de üretilen veya ithal edilen alkollü içkilerin ambalajları üzerine, alkol ürünlerinin zararlarını belirten Türkçe yazılı uyarılar veya mesajlar konulacak. Uyarı mesajları resim, şekil veya grafik biçimlerinde de olabilecek. Uyarı mesajlarını taşımayan alkollü içkiler satılamayacak. 
 
* Alkollü ve alkolsüz içkilerle ilgili marka, tanıtıcı ve ayırt edici her türlü isim, logo, amblem ve işaret kullanılamayacak.
 
* İçeriğinde alkol kalmış içeceklerin ambalajları üzerine içerdiği alkol miktarı, alkol tamamen alınmış ise alkolün tamamen alındığı hususu tüketiciler tarafından kolaylıkla okunabilecek şekilde yazılacak.
 
* Alkollü içkiler, sunum izni verilen yerlerde açık olarak tüketilebilecek ve bu yerlerde tesis sınırları dışında tüketilmek üzere alkollü içki satışı yapılamayacak. Alkollü içkiler işletme dışından görülecek şekilde perakende olarak satışa sunulamayacak.
 
* Kanun kapsamına giren ürünlerin satışının yapıldığı yerler, okul, dershaneler, öğrenci yurdu ve ibadethanelere en az 100 metre uzaklıkta olacak. Ancak 100 metre şartı turizm belgeli işletmeler için uygulanmayacak. 
 
* Akaryakıt istasyonlarının mağaza ve lokantalarında alkollü içki satışı yapılamayacak.
 
* Alkollü olarak araç kullandığı tespit edilen sürücülere 700 TL idari para cezası verilecek ve sürücü belgesi altı ay süreyle geri alınacak. Teknik cihaz ile alkol tespitini kabul etmeyenler alkollü olarak araç kullanmış sayılacak.
 
* Alkollü içkileri üretenler, ithal edenler ve pazarlayanlar, teşvik, hediye, eşantiyon, promosyon dağıtamayacak. 18 yaşını doldurmayanlara alkollü içki satılması veya sunulması yasak olacak. 18 yaşını doldurmamış kişiler, alkollü içkilerin üretiminde, pazarlanmasında ve satışında istihdam edilemeyecek.
 
* Alkollü içkiler, otomatik satış makineleri ile satılamayacak, her nevi oyun makineleri veya farklı yöntemlerle oyun ve bahse konu edilemeyecek. Bu ürünler telefon, televizyon veya internet ortamında tüketicilere satılamayacak ve posta ile satış yöntemi kullanılarak gönderilemeyecek.
 
* Otoyollarda ve devlet karayollarındaki yapı ve tesislerde alkollü içki satışına ve tüketimine izin verilmeyecek.
 
* Öğrenci yurtları, sağlık hizmeti verilen yerler, spor  müsabakası yapılan stadyum ve kapalı spor salonları, her türlü öğretim ve eğitim  kurumları, kahvehane, kıraathane, pastane, bezik ve briç salonlarında alkollü içkilerin satışı yapılamayacak.
 
* Bu fıkralara aykırı hareket edenlere 500 bin TL'ye kadar para cezaları verilecek. 
 
 
 
 
 
 
 
 

 


Üye OlÜye Girişi