Gençlik zamlara tepkili

 

Tüm İlerici Gençlik Derneği, İstanbul’da yaptığı maskeli Erdoğan protestosuyla, İzmir Öğrenci Kolektifleri ise tuvalet kâğıtlı eylemle AKP hükümetini protesto etti

02.01.2010
Yazı Boyutu:  

Gençlik, 2009’un son günlerinde ülkeyi zam yağmuruna tutan AKP 2_eko_genclik_zamlara_tepkili_noelbaba.jpghükümetine tepkili. Tüm İlerici Gençlik Derneği, İstanbul’da yaptığı maskeli Erdoğan protestosuyla, İzmir Öğrenci Kolektifleri ise tuvalet kâğıtlı eylemle AKP hükümetini protesto etti.

Tüm İlerici Gençlik Derneği, (TÜM-İGD) dün Taksim Tramvay durağında hükümetin son dönemlerde yaptığı zamları bir basın açıklamasıyla protesto etti.

Tayyip Erdoğan maskeli Noel Baba, çuvaldan zam çıkardı
Basın açıklaması, Tayyip maskesi takmış, Noel Baba kıyafeti giymiş bir dernek üyesinin skeci ile başladı. Noel Baba’nın hediye dağıttığı varsayımından yola çıkılarak hazırlanan skeçte çuvaldan hediye olarak, doğalgaza, elektriğe, ulaşıma, harçlara yapılan zamlar çıktı. Ayrıca hak talebinde bulunan emekçilere, özelliklede son dönemde tekel işçilerine polisin uyguladığı şiddeti temsilen çuvaldan hediye olarak cop çıktı.

Saat 16:00 da başlayan basın açıklamasında," 2009 da zamların ardı arkası kesilmedi. Bir gün ulaşıma, öteki gün doğalgaza, başka bir gün ekmeğe derken koca bir yılı zamlarla kapattık. Ancak iğneden ipliğe her şeyin fiyatı artarken ne hikmetse emekçilerin maaşları, öğrencilerin bursları hep yerinde saydı." denildi. Ayrıca " Başbakan kriz teğet geçecek demişti. Belli ki kriz patronları ve iktidar temsilcilerini teğet geçiyor. Ancak biz krizi bütün açıklığıyla her gün yaşıyoruz. Kiramızı ödeyemediğimizden, maaşlarımızı alamadığımızdan, okumak için çalışmak zorunda kaldığımızdan, faturalar ceplerimizi yaktığından biliyoruz bunu. Ama bütün bunların sorumlusu biz değiliz. Yaşanan krizin sorumlusu TÜSİAD cısıyla, MÜSİAD cısıyla patronlar ve AKP iktidarıdır” denildi. Açıklama 2010 da yeni zamlara karşı TÜM-İGD’nin daha güçlü mücadele edeceği belirtilerek sona erdi.

İZMİR DE TUVALET KAĞIDI GÖNDERDİLER
2_eko_genclik_zamlara_tepkili.jpgDün Konak YKM önünde toplanan İzmir Öğrenci Kolektifleri’nden üniversiteliler AKP zamlarını protesto ettiler. Eylem boyunca Noel Baba kıyafeti giymiş bir üniversiteli kendini “Noel-liberal Baba” olarak tanıttı. Çevredeki insanlara hediye dağıtan Noel-liberal Baba’nın hediyeleri ulaşım, su, elektrik, doğal gaz, harç, zamları; işçiye dayak, cop, gaz, yazılı kâğıtlar oldu. Yeni yıl hediyelerinin zamlar olduğunu söyleyen Noel-liberal Baba “İsteseniz de istemeseniz de hediyelerim yarın kapınızda” dedi.

Noel-liberal baba eşliğinde Konak PTT önüne gelen üniversiteliler yeni yılın daha ilk gününden yapılan zamlarla ‘ülkenin içine edildiğini’ belirtti ve ellerindeki tuvalet kağıdını başbakana gönderdiler.


Üye OlÜye Girişi