Genel ahlaka aykırı bulunan kitapların imdanına AB 7. Uyum paketi yetişti

 

Üç kitap yakılmaktan kurtuldu

13.08.2003
Yazı Boyutu:  
İstanbul 2. Asliye Mahkemesi, Marquis de Sade'ın 'Yatak Odasında Felsefe', Erje Ayden'in 'İkinci Caddenin Çılgın Yeşili' ve yine aynı yazarın 'Hauptbahnhof'tan Bir Trene Bindim' adlı eserlerinin imhasına karar verdi. İmha kararı alınan kitabın yayıncıları ise temyiz için Yargıtay'a başvurdu. Ancak TBMM'nin tatil öncesi AB 7 uyum Paketini kabul etmesiyle üç kitap da "şimdilik" yakılmaktan kurtuldu.
'Halkın ar veya haya duygularının incitilmesi veya cinsi arzuların tahrik ve istismar eder nitelikte genel ahlaka aykırı yayın yapılması'nı düzenleyen 426 ve 427. maddeleri gerekçe gösteren Mahkeme'nin bu kararına Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu tepkiye karşıladı.
Mumcu, yasanın eski alışkanlıklardan kaynaklandığını kabul ederek, bu tür yasaları tek tek ayıklayacaklarını ve Çiçek, 'Umut ediyoruz ki, Avrupa Birliği yasalarını çıkarma konusundaki gayreti uygulamalar konusunda da gösterebiliriz' diyerek Yargıtay'ın mahkeme kararını onaması halinde bile kitapların yakılmasının engelleneceği mesajını verdi.
Yayıncılar, Mahkemenin kararını Yargıtay'ın bozmaması halinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmakta kararlı olduklarını söylediler.
Türkiye'de kitapların ahlaka aykırı olup olmadığını halen Muzır Kurulu belirliyor. Başbakanlığa bağlı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu; Başbakanlık, MGK, Milli Eğitim, Adalet, İçişleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile YÖK, Diyanet İşleri Başkanlığı, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nden seçilen 11 üyeden oluşuyor. Hukukçular, mahkemeye bilirkişi gibi halen bu kurulun rapor vermesini eleştiriyor.


<

Üye OlÜye Girişi