Genel sekreterimden Çete reisi olmaz

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 7’si Büyükşehir Belediyesi personeli olmak üzere 17 kişinin tutuklandığı süreçle ilgili durum değerlendirmesi yaptı

6.05.2011
Yazı Boyutu:  

Ege Belediyeler Birliği Genel Kurul toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Kocaoğlu, “Gelişmeleri an be an izliyoruz. Hukuk mücadelemizi sürdürüyoruz” dedi.

Başkan Kocaoğlu şunları söyledi:

“Bu operasyonda 44 arkadaş göz hapsine alındı. Merhalelerden sonra, bugün sabaha karşı 17 kişi tutuklandı. Bunların 7 tanesi İzmir Büyükşehir Belediyesi personelidir. Biz süreci yaşıyoruz. Tahmin ettiğimiz şekilde devam ediyor. Her an, an be an izliyoruz. Hukuk mücadelemizi veriyoruz. Avukatlarımız, mahkeme kararından ve neyle suçlandığı bilinmeyen arkadaşlarımıza yapılan sorgu tutanaklarından başka hiçbir belge alamamışlardır. Mahkeme kararında kısıtlılık vardır. Ve savunma avukatlarımız görevini yapamaz duruma gelmişlerdir, savunamaz duruma gelmişlerdir. Çünkü arkadaşlarımızın neyle suçlandığı bilinmemektedir. Bu süreç, umuyorum önümüzdeki günlerde aşılır, avukatlarımız görevlerini yapabilir, müvekkillerini, yani arkadaşlarımızın suçlandığı bilgilere ulaşabilirler. Bunun, Türk adaleti açısından, hukuk devleti açısından, savunma hakkının kullanılabilmesi açısından çok önemli olduğuna, olmazsa olmaz olduğuna inanıyoruz. Bu konulardaki değerlendirmeler avukatlarımızın genel görüşüdür. Bunun yanında, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden birçok belge talep edilmiştir. Bir enteresan süreç daha yaşanmıştır. Tabii ben hukuki açıdan yorum yapacak değilim. Ama operasyon kararını veren, karara bilgilere ulaşılmaması için kısıtlılık kararını ekleyen, dün de 7 arkadaşımıza tutuklama kararı veren hakim, tesadüfen 2 gecede de, yani hem Pazar hem de Perşembe günü nöbetçi hakim olmuştur. Ayrıca avukatlarımızın bu konunun özel yetkili mahkemede yargılanmayı gerektiren bir konu olmadığı şeklindeki şiddetli itirazları vardır. Bu süreci de önümüzdeki günlerde yaşayacağız. İlk gün söylediğim gibi, her koşulda çalışma arkadaşlarımın yanlarındayım. Onların masum olduğuna inanıyorum. Zaten suçlamada da zimmet, haksız kazanç elde etmek gibi en ufak bir iddia yoktur. Türkiye Cumhuriyeti’nde kimden çete olur, çete reisi olur bilmem ama benim kardeşim gibi sevdiğim Pervin Şenel Genç’ten, Reha Pekerten’den çete reisi olmaz.”


Üye Ol



Üye Girişi