Genelevler kapatılıyor mu?

 

AKP İstanbul milletvekili: Genelevler Kapatılsın

31.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
 
AK Partili vekilden 'genelevler kapatılsın' önerisi
 
 
AK Parti İstanbul Milletvekili Nureddin Nebati, genelevlerin kapatılması için yasa teklifi hazırladı.
 
MODERN ÇAĞDA KÖLELİK
 
"Modern çağda kölelik düzeni" diye nitelediği genelevlerin kapatılmasına ilişkin teklifini partisinin Meclis Grup Başkanlığı’na veren Nebati, Hürriyet’in sorusu üzerine teklifiyle ilgili yorum yapmak istemediğini belirtirken, "Biz disiplinli bir grubumuz. Teklifimi Grup Başkanlığımıza verdim, oradan bir karar çıkarsa kamuya mal olması için elimizden geleni yaparız" dedi. Nebati, teklifinde de kadınların bu çağda bir mal gibi satılmasına devletin izin vermemesi gerektiğini belirtti.
 
İNCELEME İÇİN ASKIDA 
 
Ak Parti Grup Başkanlığı da, milletvekilerinden gelen her yasa teklifinde yaptığı gibi, Nebati’nin teklifini de incelenmek üzere parti yönetimi ile hükümete iletti. AK Parti’de yasa teklifleri, hükümet cephesinde Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, parti cephesinde de Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin tarafından inceleniyor. AK Parti kaynakları, Nebati’nin teklifinin incelendiğini, henüz olumlu ya da olumsuz bir görüş iletilmediği için askıda tutulduğu bilgisini aktarırken, şu değerlendirmede bulundular:
 
BAŞKA SORUNLAR GETİRİR
 
"Bu konuda bir yasaklamaya gidilmesi doğru olmaz, çünkü yasak başka sorunları beraberinde getirir. Bu yolla en azından kontrol altında tutulan bu sektörün kontrolsüz bir şekilde sokağa taşınması ciddi sağlık sorunlarıyla birlikte başka sorunları da beraberinde getirebilir. Bu nedenle henüz inceleme aşamasında olmasına rağmen bu teklife hükümetten de partiden de olumlu görüş geleceğini sanmıyoruz. Zaten olumlu görüş gelmediğinde de teklif işleme konulmadan sahibine iade edilir."
 
81 İLDEKİ 56 GENELEV
 
Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği (CETAD) tarafından 2007 yılında hazırlanan "Seks Ticareti" dosyasında, Türkiye’de 100 bin civarında "seks işçisi" bulunduğu, 56 genelevde yaklaşık 3 bin kadının çalıştığı, tescil edilmeyenlerin sayısının 12 bin olduğu ve yaklaşık 85 bin kişinin de yasa dışı çalıştığı belirtilmişti.
 
BENTDERESİ’DE EVLER YIKILDI 
 
BAŞKENTTE Bentderesi’nde bulunan genelevde de 2012 yılı Aralık ayında kriz yaşanmıştı. Ankara Kalesi’nin altında, 1930’da kurulan genelevin bulunduğu Bentderesi bölgesi, 1980’de 1’inci ve 2’nci derece SİT alanı ilan edildi. Genelevin altında Roma Hamamı’na uzanan tarihi su kanalı olduğu belirlendi, bölge, korunacak tarihi alanlar içine alındı. Büyükşehir Belediyesi de 2 yıl önce kentsel dönüşüm projesi uygulama kararı alınca, uzun süren davalar sonrası bazı ev sahipleriyle anlaşılarak, 38 evden 30’u yıkıldı. Genelevi çevreleyen duvar da kaldırılınca, mahkeme kararıyla çalışan 8 ev açıkta kaldı.
 
50’NİN ÜZERİNDE DAVA 
 
Açılan 50’ye yakın dava sürerken, işletmeciler, genelevin çevresini branda ve naylon ile çevirince, Büyükşehir, çevre kirliliğine neden oldukları gerekçesiyle evleri mühürledi. Yine mahkemeye başvuran işletmeciler ve kadınlar, yürütmeyi durdurdu ve mühür açıldı. Bu sefer de Fuhuşla Mücadele Komisyonu, sağlık koşullarını gerekçe göstererek evleri mühürledi. 2’nci kez mahkemeye başvuran kadınlar ve işletmeciler 3 evdeki yasağı kaldırırken, 5 ev ise mühürlü kaldı.
Yıkım öncesi 173 olan çalışan kadın sayısı 40’a kadar düştü.
 
AÇIK GENELEV OLDU
 
Kadınlarından bazıları, başka illerdeki genelevlere giderken, Ankara’da kalanlar ise genelevin bulunduğu bölgede sokak aralarında çalışmaya başladı. Bölgedeki işyeri sahipleri, "Aileler buraları terk etti. Cadde açık hava genelevi oldu" diye şikâyet etti. Ankara Emniyet Müdürlüğü Ahlak Büro ekipleri, bölgede son 3 ayda 50’ye yakın operasyon yaparak, 100’ün üzerinde kadını gözaltına aldı. Kadınlara Kabahatler Kanunu’nun 37. maddesi gereğince idari para cezası verildi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçe ise, soru üzerine, "Kimse artık ısrarcı olmasın. O iş bitti, genelev tarihe karıştı. Bu ay içerisinde kalanları da yıkacağız" açıklamasını yapmıştı.
 
'BÜYÜKŞEHİR’İN ÖNÜNDE MÜŞTERİ ARAYACAĞIM'
 
Genelevde çalışan ve iki dava açan Fatma E., "Sıkıntılar arasında müşteri alıyoruz. Bize yer göstersinler. Bütün bir semt, bölge rahatsız. Burası yıkılıp sokakta kalırsam gidip Büyükşehir Belediyesi önünde müşteri alacağım" diye isyan ediyor. Gözde takma isimli S.K., "Kadın hakları, insan hakları bizi kapsamıyor sanırım" derken, Hülya G. de, "Devletin verdiği vesika ile çalışıp vergimizi ödüyoruz. Birileri sokakta fuhuş yapılmasını istiyor" diye konuştu.(Hürriyet/ fotoğraf: Anadolu Ajansı)
 
 
 
 

Üye Ol



Üye Girişi