Geri iade edilen Suriyeliler Osmaniye'ye yerleştirilecek

 

AB ile varılan anlaşma uyarınca Türkiye'ye geri gönderilen ilk mülteci grubunda Suriyeli yok.

04.04.2016
Yazı Boyutu:  
Türkiye’ye geri gönderilen ilk grup arasında Suriyeli sığınmacı bulunmazken, Suriyelilerin Osmaniye’ye diğerler ülkelerden gelen göçmenlerin ise Kırklareli’ye gönderileceği açıklandı.

Avrupa Birliği ülkelerine kabul edilmeyen sığınmacılardan 131 kişilik ilk grup Yunanistan’ın Midilli Adası’ndan İzmir’in Dikili ilçesine ulaştı. Sığınmacıların geri gönderilme işleminin sürdüğü sırada HaberTürk yayınına katılan AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, ilk gelen grupta Suriyeli olmadığını açıkladı.

Yunanistan’dan Türkiye’ye gönderilecek Suriyelilerin Osmaniye’ye nakledileceğini açıklayan Bozkır, “Daha sonra bu kamplarda bulunan Suriyeliler düzenli olarak Avrupa’ya gönderilecek” dedi.

Bozkır ayrıca, Suriye dışından gelenlerin ise Kırklareli’ye gönderileceğini belirterek, “Geri kabul anlaşmalarının belli prosedürleri var. Sırf ekonomik amaçlar ile göç eden kişiler belli kurallar ile geri gönderiliyor. Düzensiz göçmenlerin ülkelerine başvuracağız, belirli bir süre misafir edebiliriz daha sonra yavaş yavaş göndereceğiz” diye konuştu.

(HaberTürk )Üye OlÜye Girişi