Gezi Davası'nda 150 kişiye hapis cezası

 

Kocaeli 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde süren Gezi davası sonuçlandı. 150 kişiye 6 ay ile 4 buçuk yıl arasında değişen sürelerde hapis cezası verildi

24.09.2019
Yazı Boyutu:  
Kocaeli 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 6 yıldır süren Gezi Davası dün yapılan 66. duruşmasıyla sonlandı. 236 kişinin yargılandığı davada 150 kişiye 6 ay ile 4 buçuk yıl arasında değişen sürelerde hapis cezaları verildi.

Önceki duruşmalarda “Mala zarar verme” iddiasıyla suçlanan eylemciler İzmit Belediyesi’nin şikayetini geri almasıyla birlikte suçlamadan beraat etti. 115 sayfalık karar metninin okunduğu duruşmada sanıklar, ‘Toplantı yürüyüşü kanununa muhalefet”, “Kamu malına zarar vermek”, “Polise mukavemet” gibi suçlardan hapis cezası aldı.

Davanın sonuçlanmasının ardından hapis cezası verilenlerden biri olan Kocaeli Halkevleri’nden Fatih Daşgın şu açıklamalarda bulundu:

Gezi’de özgürlük ve demokrasi için sokağa çıkan milyonlar gibi Kocaeli’de binlerce kişi bu taleplerini haykırmak için sokağa çıktı. Gezi isyanın ardından 266 kişiye dava açıldı. 6 yıl süren dava bugün sonuçlandı. Dava sonucunda yüzlerce kişiye 6 aydan 4 buçuk yıla kadar hapis cezası verildi. Bizler dün olduğu gibi bugün de haykırıyoruz. Gezi bu ülkenin demokrasi ve özgürlük mücadelesidir. Biz bu mücadeleyi sonuna kadar yılmadan götüreceğiz. Verdikleri cezalar bizleri yıldıramaz. Bizler Gezi’de katledilen Ali İsmail’in , Ethem’in, Abdullah’ın hesabını sorana kadar mücadeleye devam edeceğiz”


Üye OlÜye Girişi