Gezi Davası'nda Osman Kavala dahil 9 sanık beraat  etti

 

Gezi Davası'nın altıncı duruşması bugün Silivri'de görüdü. Kararı açıklayan mahkeme heyeti, davanın tek tutuklu sanığı Osman Kavala'da dahil olmak üzere 9 sanık hakkında beraat kararı verildiğini bildirdi. Firari 7 sanığın dosyası ise ayrıldı ve haklarındaki yakalama kararı kaldırıldı.

18.02.2020
Yazı Boyutu:  


Gezi Parkı davasında müebbet hapis istemiyle yargılanan iş insanı 841 gündür tutuklu bulunan Osman Kavala hakkında tahliye kararı çıktı. Mahkeme Osman Kavaladahil tutuksuz yargılanan diğer 8 sanığın da beraatini kararlaştırdı.

Savcının mütalaasında Osman Kavala, Mücella Yapıcı ve Yiğit Aksakoğlu hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis; Tayfun Kahraman, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Yiğit Al Ekmekçi için 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası ve diğer 7 sanığın da dosyalarının ayrılması isteniyordu.

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin aralarında iş adamı Osman Kavala, gazeteci Can Dündar, Ayşe Mücella Yapıcı ve oyuncu Memet Ali Alabora'nın da bulunduğu 1'i tutuklu 7'sİ firari 16 sanığın "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme davanın tek tutuklu sanığı Osman Kavala dahil tutuksuz yargılanan ve haklarında müebbet hapis istenen Mücella Yapıcı ve Yiğit Aksakoğlu ile 15-20 yılarasında hapis cezaları talep edilen Tayfun Kahraman, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Yiğit Al Ekmekçi'nin beraatlerine hükmettil

Gezi davanın açılmasından çok önce yurt dışına çıkan haklarında yakalama kararı çıkartılansanıklardan Ayşe Pınar Alabora, Can Dündar, Memet Ali Alabora, Gökçe Yılmaz Handan, Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu ve İnanç Ekmekçi hakkındaki dosyanın ayrılmasına karar verildi.  Ancak mahkeme firari 7 sanık hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasına karar verdi.

Karar salonda  bulunanlar tarafından alkışlarla karşılandı.

KARAR ÖNCESİ DURUŞMA SALONUNDA  YAŞANANLAR

BBC Türkçe'den Esra Yalçınalp'ın bildirdiğine göre, Gezi davasında mahkemenin kararı öncesi duruşmada tartışma çıktı.

Mahkeme başkanı ısrarla sanıklara son sözlerini sormak istediğinde, müdafi avukatı Özgür Karaduman, sürecin bu şekilde işleyemeyeceğini ve müdafi avukatlar olarak söz hakları olduğunu söyledi.

Mahkeme başkanı, avukatın ısrarla söz verilmeden konuştuğunu ifade ederek avukatın dışarı çıkarılmasını istedi.

Bunun ardından seyirciler, duruma tepki gösterdi. Mahkeme başkanı bu kez de seyircilerin salon dışına çıkarılmasına karar vererek salonu terk etti.

Ancak seyirciler çıkmak istemedi, yerlerinde kaldılar.

Jandarma Av. Karaduman'ı dışarı çıkartmak için yanına yaklaştığı sırada diğer avukatlar müdahale etti. Mahkeme salonuna kalkanlı ve kasklı jandarma ekibi girdi, savunma avukatları etrafında toplandılar.

Gezi davasının ikinci bölümünde tutuklu tek sanık iş adamı Osman Kavala ve diğer sanıklara, savunmaları için söz verildi.

Kavala, konuşmasında tahliyesini talep etti.

Kavala, “İddianamedeki hiçbir suç ile eylemle ilişki kurulamamış, delillere genel olarak bakıldığında suçlu olduğumu iddia etmektedir. Olaylara ve olgulara siyasi açıdan değil, tarafsız bir gözlemci gözüyle bakmaya davet ediyorum” dedi.

Kavala’nın konuşmasından sonra diğer sanıklara mütalaaya karşı söyleyecekleri sorulmaya başlandı.

Ali Hakan Altınay, “Avukatlarım 6 tane tanık, 7 tane belge istediler fakat mahkeme bunu reddettiği için nasıl savunma yapabileceğimi bilmiyorum” dedi ve savunması için süre istediğini söyledi.

Mücella Yapıcı, “Savunma yapmayacağını çünkü savunmasını zaten beraat ettiği mahkemede yaptığını” söyledi. “O günden bugüne hiçbir şey değişmediği” için o mahkemenin beraat kararını okudu.

Yapıcı sözlerini, “Gezi toplumun yüz akıdır. Gezi yargılanamaz. Canlarını kaybetmiş gençlerimizin ve gözlerinin nuru gitmiş dostlarımın önünde saygıyla eğiliyorum” diye bitirince izleyici bölümünden bir alkış koptu.

Bunun üzerine mahkeme başkanı izleyicileri tekrarı halinde dışarı çıkaracağı şeklinde uyardı.Sanık Mücella Yapıcı: Gezi toplumun yüz akıdır, Gezi yargılanamaz, canlarını kaybetmiş gençlerimizin önünde saygıyla eğiliyorum" dedi.

Mahkeme savunmanın ek süre talebini reddetti

Sanık Mine Özerden, “Topyekün saçma bir kurgunun nesneleri olmaya devam ediyoruz” diye başlayarak Gezi davasıyla ilgili kişisel tarihçesini anlattı.

Can Atalay, “ceza muhakemesi kanunuyla bir bağınız kalmadığı kanaatindeyim” diye başladığı savunmasında, “AKP seçkinleriyle Fethullahçı çetenin arta kalanlarının ortak suç belgesidir. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Gezi direnişini karalamaya ve uluslararası komplonun parçası olarak nitelendirmeye çalışıyor” dedi.

Atalay, “Biz Gezi direnişinin öznesi ve nesnesiyiz, yine olsa yine yaparım” sözleriyle savunmasını tamamladı.

Tayfun Kahraman da mütalaanın tarafında altı gün önce tebliğ edildiğini belirtip, ek süre istedi.

Kahraman, “Bugün 16 kişi nezdinde yargılanıyor olabilir ama Gezi halktır. Ne kadar karalanmaya çalışılırsa çalışılsın Gezi temsili yeterince yerine getirilmeyenlerin sesidir. Belki aynı sesi yükselttiğimiz Kanal İstanbul için de yargılanacağız. Ne mutlu ki Gezi Parkı’nı deprem toplanma alanı ilan eden İBB Deprem ve Kentsel Dönüşüm’den sorumlu Daire Başkanı da oldum” dedi.

İçişleri Bakanlığı, Hazine Bakanlığı vekilleri mütalaaya katıldıklarını ve cezalandırma talep ettiklerini ifade ettiler.

Mahkeme başkanı ek süre talebini reddettiğini açıkladı. Salonda uğultu oluştu. (Kazete Haber merkezi)Üye OlÜye Girişi