Gezi Parkı'nda ağaçları kesiyorlar

 

13 Eylül 2013’te tamamlanarak yayalara açılan ancak betonarme görünümüyle eleştirilerin hedefi haline gelen Taksim Meydanı'ndaki düzenleme çalışmaları Gezi Parkı'na kaydı.

06.01.2016
Yazı Boyutu:  
Taksim Meydanı'nın beton yığını görüntüsünden kurtarmak için İstanbul Büyükşehir ekipleri 2014 yılı Mayıs ayında çalışmalara başladı. Meydanda yapılacak olan süs havuzlarının da kaba inşaatları tamamlandı. Bu havuzların elektrik tesisatları yer altından çekildi. Projede, 1700 yeni bitki dikilmesinin planlandığı açıklandı.Zemin düzenleme çalışmalarında sona gelinirken Yılbaşından bir gün önce Gezi Parkı bariyerlerle kapatıldı. Dört bir yanı bariyerlerle kapatılan ve kimsenin girmesine izin verilmeyen Gezi Parkı'na iş makineleri girdi.

Görgü tanıkları, bir kısım ağacın köklerinden sökülerek kamyonlarla götürüldüğünü söyledi. Duyarlı vatandaşlar, parktaki çalışmaların ve kesilen ağaçların fotoğraflarını çekti.

Gezi Parkı'ndaki ağaçların ya kökleriyle çıkarıldığı yerlerde iş makinelerinin çalıştığı görüldü. Dikkat çeken diğer bir nokta da, ağaçların sadece gövdesi kalacak şekilde budanması, tüm dalların kesilmesi.

İstanbullular, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Gezi Parkı'nın neden kapatıldığı ve ağaçların kesilmesi ile ilgili acilen bir açıklama yapılması gerektiğini söylüyorlar.

(Cumhuriyet)

Üye OlÜye Girişi