Gökçek'e 'yolsuzlukla' ilgili kötü haber

 

Melih Gökçek Yargıtay'ın iptal kararıyla şok yaşadı

28.03.2015
Yazı Boyutu:  
 
 
Kendisine "Yolsuzluklarını anlatmak 17 yıl sürer" diyen CHP'liyi mahkemeye veren Melih Gökçek, Yargıtay'ın iptal kararıyla şok yaşadı.
 
 
CHP Parti Meclisi üyesi Ali Özcan'ın "Yolsuzluklarını anlatmak 17 yıl sürer. Siyaset yapan adamın altı ıslak olmamalı" sözlerini yargıya taşıyan Melih Gökçek, Yargıtay'ın iptal kararıyla adeta şoke oldu.
Hürriyet gazetesinden Nurettin Kurt'un haberine göre, Gökçek, CHP Parti Meclisi üyesi Ali Özcan’ın bir TV programında kendisine yönelik, “Yolsuzluklarını anlatmak 17 yıl sürer, siyaset yapan adamın altı ıslak olmamalı, bunun her tarafı ıslak” sözleri üzerine tazminat davası açtı.
 
YARGITAY KARARI BOZDU
 
Ankara 24 Asliye Hukuk Mahkemesi, CHP’li Özcan’ı, olay tarihi 2011’den itibaren yasal faiziyle birlikte ödemek koşulu ile 4 bin lira tazminat ödemeye mahkum etti. Özcan’ın avukatı İlsu Çatak dosyayı temyize taşıdı. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu.
 
SİYASETLE UĞRAŞANLAR
 
Yargıtay karanını şu gerekçelere dayandırdı: “Siyasetle uğraşan kişilerin kendilerine yönelik sert, ağır ve hatta incitici eleştirilere de katlanması gerektiği, ayrıca AHİS ile güvence altına alınan ifade özgürlüğü sadece zararsız ve ilgilenmeye değmez olarak görülen bilgi ve fikirler değil, aynı zamanda rahatsız eden, şaşırtan ve gücendiren ifadelerin de bu kapsamda değerlendirilmesi gerekmektedir.  AHİM kararlarına göre siyasetçilere yönelik eleştirinin sınırı özel kişiler için olandan daha geniştir ve bu durum günümüzde yerleşik bir ilke haline gelmiştir. Siyasetçi eleştiri ağır olsa bile eleştirilere olağan olandan daha fazla katlanabilmelidir. Davalının beyanları eleştiri kapsamında kaldığı anlaşılmaktadır.” 
 
Davaya önceki gün tekrar bakan Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesi, Yargıtay’ın bozma kararına uydu ve Gökçek’in tazminat davasını reddetti.

Üye OlÜye Girişi