Gol kraliçeliğinde 1. sırada

 

İkinci ligde gol kraliçeliği yolunda 1. sırada yer alan Bilgin Defterli, takımı FC Köln ü şampiyonluğa taşımak istiyor

23.01.2010
Yazı Boyutu:  

13 yaşındayken erkeklerle mahalle arasında futbol oynamaya başlayan 29 23_guncel_Gol_krali__eli__inde_1._s__rada.jpgyaşındaki Bilgin Defterli futbola nasıl başladığını anlattı.

Defterli, "Futbola Türkiye de başladım. Futbolu ilk başta mahalle aralarında erkeklerle oynadım. Çünkü o zamanlarda, yani 12 - 13 yaşlarında bir kızın futbol oynayabileceği takım Türkiye de yok denecek kadar azdı. O yüzden hep erkeklerin arasında futbol oynuyordum. Mahallede dört kız arkadaşım vardı, onlar hep evcilik oynarlardı. Ben ise erkeklerle futbol oynardım. Öyle yetiştim, alt yapım da onlarla birlikte oluştu. Aslında futboldan önce altı sene koşu yaptım, atletizm yaptım. O dalda da derecelerim var. Sonra okulda bir hocamın beni çok iyi futbol oynadığım için yönlendirmesi ve ailemin de artık sokakta futboloynamaktansa bir kulüp bazında oynamamı istemeleri bana profesyonelliğin yolunu açtı” dedi.
Profesyonel futbola 1996 yılında Dinarsu bayan futbol takımında başladığını belirten Defterli, Almanya’da düzenlenen turnuvada 43 takım arasında üçüncü olduklarını belirtti.

Almanya ya geliş hikayesini ve burada yaşadıklarını da anlatan Defterlişunları söyledi:

"Almanya ya birinci ligdeki FSV Frankfurt takımına geldim. Orada bir sene oynadıktan sonra Brauweilere transfer oldum. Brauweiler da birinci ligdeydi o dönemde. Tabi kötü bir sezon geçirdik, birinci ligden ikinci lige düştük. İkinci ligden ise bir anda kendimizi Regionalliga da bulduk. Regionalliga da iki mağlubiyetle şampiyon olduk. Ben de bu sezon 24 maçta 28 gol attım ve o ligin gol kraliçesi oldum. UEFA nın statüsünde büyük erkek takımlarının bayan takımı kurmak zorunluluğu vardı. Köln bizim başarımızdan dolayı bizi takım halinde transfer etti.

Brauweiler i takım halinde Köln satın aldı. Yeni bir sezonda büyük başarılara imza attık. 12 maçta 23 puanla şu anda üçüncü sıradayız. Gol sıralamasında ise birinci sıradayım. İyi bir takım yeni bir takım olmasına rağmen çok iyi yerlere geldiğimizi düşünüyorum. FC Köln gibi büyük bir isim altındayız. Türkiye de de iyi sezonlar yaşadım. Ama buradaki çok daha farklı. Burada bayan futboluna olan ilgi daha fazla" diye belirtti. "Ben çok küçük yaşta futbola başladığım için aile açısından o sıkıntıları bende yaşadım. Aslında ailenin desteği var ama dışarıdaki insanlar biraz garip bakıyordu. Küçük yaştaki kız oyuncular ilk başta hedeflerini belirleyip ondan sonra bu yola baş koymak zorundalar. Çünkü futbol öyle bir şey ki yeri geliyor dört gün idman yapıyorsun, yeri geliyor beş gün idman yapıyorsun, bazen de kamplara gidiyorsun. Çok özverili bir spor dalı. Tavsiyem ilk önce hedef belirleyip ondan sonra o yolda yürümelerini isterim. Ailelere gelince hiçbir zaman spor kötü bir branş değil, en azından spor yapacaklar sonuçta. Onun çevresi çünkü çok farklı, daha temiz bir çevre olduğu için aileler sadece çocuklarını desteklesinler, önlerini kesmesinler diye düşünüyorum. Çünkü o kadar başarılı sporcular var ki. Yeri geliyor aileler bir kızın ne işi var futbolda diye göndermiyor. Herkes benim ailemi örnek alsın diye düşünüyorum. Dediğim gibi beş senedir Almanya dayım ve beş sene içerisinde şu iki dönemde çok büyük bir başarı içerisindeyim. Belki üç sene zorluk yaşadım ama futbol benim bir derece hayatım oldu diye düşünüyorum. Yani özveri ile zorluklar yaşayarak çoğu şeyi başardım. Ailelerden ricam kız olsun erkek olsun çocuklarından desteklerini esirgemesinler”


Üye OlÜye Girişi