Görme engelli kadın bağlama kursuyla hayat buldu

 

Hastalık nedeniyle 30 yaşıhda iki gözünü birden kaybeden Tülay Sarıer, Torbalı belediyesi'nin açtığı kursta bağlama çalmayı öğrendi

12.04.2016
Yazı Boyutu:  

Geçirdiği hastalık yüzünden30 yaşındayken iki gözünü de kaybeden Tülay Sarıer, gösterdiği azmiyle şaşırtıyor.  Tülay Sarıer’in görme problemi bağlama aşkına engel olamadı. 40 yaşındaki Sarıer, Torbalı Belediyesi’nin açtığı, bağlama kursuna katılıyor.


Eşi Suat Sarıer refakatinde Belediye Kültür Merkezi (BKM) binasındaki kursa katılan Tülay Sarıer’in 2 çocuğu bulunuyor. Görme engelli genç kadın, çocukluğundan bu yana bağlama kursuna katılmayı çok istediğini, gözlerini kaybettikten sonra bu isteğinin hiç azalmadığını söyleyerek, “10 yıl önce damarlarda kırılma olduğu için bir anda gözlerimi kaybettim. Ancak çocukluğumdan beri içimde taşıdığım bağlama çalmayı öğrenme isteğim hiç kaybolmadı” dedi.

Belediyenin kursu fırsat oldu’

Bu isteğini hayata geçirmek için harekete geçtiğini söyleyen Sarıer, “Torbalı Belediyesi’nin bağlama kursunu verdiğini öğrendim ve hemen başvurumuzu yaptık. Bağlama öğretmenim de bilgili ve tecrübeli. Daha 2 hafta olmasına rağmen notaları öğrendim” dedi. Kurs öğretmeni Murat Bağcı ise, kursa başlayalı kısa süre olmasına rağmen, Tülay Sarıer’in bağlamayı hızla öğrendiğini belirterek, böylesine yetenekli bir öğrencisi olduğu için mutluluk duyduğunu ifade etti. Bağcı, “ilk aşamada tutuş ve el hareketlerini öğrettik. Bu hafta itibariyle de notalara geçtik. Çok hızlı öğreniyor, gayet başarılı” diye konuştu.


Eşi destek oluyor

Görme engelli Tülay Sarıer’in eşi Suat Sarıer, eşini evden kurs yerine götürüp getirmekten sıkılmadığını, aksine mutlu olduğunu dile getirerek, “Bu hastalık benim başıma gelseydi ve gözlerimi kaybetseydim, bu sefer eşim bana bakacaktı. Bundan hiç şüphem yok. Her insan engelli olabilir. Engelli insanları kenarı atmak yerine topluma kazandırılması gerekiyor. Bizi kabul ettikleri için de Torbalı Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Sarıer ayrıca, eşinin öğrendiği notaları evlerinde besledikleri muhabbet kuşuna çaldığını ve ona mini konser verdiğini de sözlerine ekledi.


Üye OlÜye Girişi