Görme engelli kadın engelleri çiğnedi 2 üniversite bitirdi

 

Samsun'da 43 yaşındaki görme engelli Halime Yıldız engelleri birbir aşarak 2 üniversite bitirdi.

22.01.2020
Yazı Boyutu:  
 Doğuştan gece körlüğü hastası olan ve yavaş yavaş görme yetisini kaybeden Halime Yıldız yaklaşık 13 yıldır tamamen görme yetisini kaybetti ama yaşama sevincin hiç taviz vermedi. 

Açıktan üniversite okuyarak 2 bölüm bitiren Halime Yıldız Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Sağlık Merkezinde santral memuru olarak çalışıyor. Santrale gelen telefonları yanıtlayan ve hastalara danışmanlık yapan Halime Yıldız başarısı ve yaşama sevinci büyük takdir topluyor. Görme yetisini tam kaybetmeden önce tanıştığı dernek ile E-KPSS öncesinde uygulanan kurum sınavlarına giren ve 2007 yılında İnönü Üniversitesi atanan Yıldız'ın tayını 2 yılın ardından OMÜ'ye çıktı. 11 yıldır burada çalışan Yıldız ayrıca sosyal aktivitelerine de arama vermeyerek dernekle birlikte sosyal faaliyetlerde bulunuyor.YAŞAMI ADETA ESİN KAYNAĞI

Yaşamı ve hiç eksiltmediği yaşama sevinci engelli vatandaşlarımıza adeta örnek oluyor. Samsun'a geldikten sonra Altı Nokta Körler Derneği faaliyetlerine katılan Yıldız 2002 yılında ön lisans diploması alarak iktisat bölümünü 4 yıllık lisansa tamamlamak istedi. Dernekteki gönüllerinin sesi ile kitapları dinleyerek sınava hazırlanan Yıldız, 2011 yılında bu bölümden mezun oldu. Bununla da yetinmeyen Yıldız 2015 yılında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinin sosyoloji bölümüne başladı. Sosyoloji bölümünü de bitiren Yıldız son 2 yılda gerekli materyallere erişmede ve sesli kitap bulmada zorluk çektiğini ifade etti. 4 yılda sosyoloji bölümünü bitiren Yıldız hedeflerinin bunlarla sınırlı olmadığını dile getirdi.

YILDIZ'IN HEDEFİ SOSYOLOG OLMAK 

Bu noktadan sonra yüksek lisans yapmak ve ileride bir sosyolog olmak istediğini söyleyen Halime Yıldız, “Doğuştan gelen bir hastalıkla görme yetimi yavaş yavaş kaybettim. İlk, orta, lise, üniversite öğrenimimi örgün yaptım. O sıralar görme yetimi kaybetmeye başlamıştım. Altı Nokta Körler Derneği ile tanıştım. Dernekte öğrenciler ve gönüllü üyeler bizlere kitap okuyorlardı. Ders kitapları okuyor beraber test çözüyorduk. Üniversite eğitimime devam etmeye karar verdim. 2 yıllık işletme okumuştum. Açıktan 4 yıllığa tamamladım iktisat bölümüyle. İktisat aslında istediğim bir bölüm değildi. Kendi ilgi alanımla ilgili bir üniversite daha okumak istedim. Sosyoloji bölümünü de bu yıl bitirdim. Tabii ki bununla bitmeyecek, daha hedeflerim var. Allah nasip ederse yüksek lisans yapmayı da istiyorum. Şu anda santral memuru olarak çalışıyorum. Ama hedefim sosyolog olmak” dedi. Hastaneye gelen hastaların sorularına da cevap vererek hastanedeki ilgili yerlere yönlendirdiğini belirten Yıldız görme engellilere verdiği mesajda, “Görme engellilerin önü eskisi gibi değil artık. Birçok engellinin önü açık diyebilirim. Daha çok sesli materyal var. Ders çalışmaları için daha iyi ortamlar var. Onlar çok daha iyilerini başarabilirler. Önemli olan istemek ve mücadele etmek. Siz o adımı attıktan sonra dışarı çıktıktan sonra o eli siz uzattıktan sonra herkes o ele uzanır” sözlerini kullandı. (SamsunHaber)


Üye OlÜye Girişi