Görme engellilere 'Akıllı Dokunuş' projesi

 

Görme engelliler bastonlarına yerleştirilecek uygulamayla istedikleri yere yardım almadan gidebilecek

08.06.2015
Yazı Boyutu:  
 
"Akıllı Dokunuş" projesi İEÜ öğrencilerine "Genç Beyinler Yeni Fikirler Proje Pazarı"ndan sektörel kategoride birincilik getirdi. Projede, görme engelliler bastonlarına yerleştirilecek uygulamayla istedikleri yere yardım almadan gidebilecek.
 
 
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölümü öğrencileri “Genç Beyinler Yeni Fikirler Proje Pazarı”ndan sektörel kategoride birincilik ödülüyle döndü.
 
Türkiye Bilişim Derneği İzmir Şubesi ve Ege Üniversitesi EBİLTEM – TTO koordinasyonu ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen yarışmada, öğrenciler görme engelliler için hazırladıkları Akıllı Dokunuş projesiyle birinci oldu.
Ayrıca yarışmada, danışmanlığını İEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Aşkar’ın yaptığı Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin evcil hayvanlar için hazırladığı “Smart Pet Assistant” projesi de sektörel kategoride ikinci ve ziyaretçi oylamasında en çok oyu alan birincilik ödülü aldı.
 
CeBİT Bilişim Euroasia 2015’e katılım hakkı!
Ege Bölgesi’ndeki 8 üniversiteden 11 bilgisayar ve yazılım mühendisliği bölümlerinin katıldığı yarışmada 184 proje yer aldı. Öğrenciler, para ve akıllı telefon ödülünün yanı sıra CeBİT Bilişim Euroasia 2015’e katılım hakkı kazandı.
 
Uygulama bastonlara yerleştirilecek!
İEÜ Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Yaşar Güneri Şahin’in danışmanlığını yürüttüğü ve İEÜ Yazılım Mühendisliği Öğrencileri Barış Arslan, Ayberk Zeray, Sinan Talebi’nin oluşturduğu “Akıllı Dokunuş” başlıklı projede, görme engelliler bastonlarına yerleştirilecek uygulamayla istedikleri yere  yardım almadan gidebilecek. Proje hakkında bilgi veren Prof. Dr. Şahin, geliştirdikleri yazılımla görme engellilerin bastonları içmekanlar ve dış alanlarda sıkıntı yaşamadan kullanabileceklerini belirterek, “Bu tip sistemler kullanılıyor. Ancak bizim oluşturduğumuz yazılım bastona takılacak küçük bir aletle görme engellilerin mevcut bastonlarına kolaylıkla uygulanabilir. Böylece çok daha ekonomik bir çözüm oluşturuyor. Mekânın haritası kişinin cep telefonuna yükleniyor. Mekânda belli noktalara  görünmez etiketler konuluyor. Kişi istediği alana gitmek istediğini telefonuna anons ediyor, böylece kişi sesli yönlendirmeyle istediği alana kolaylıkla ulaşıyor” dedi.
 
Prof. Dr. Şahin, sistemin yapılara kurulumunun maliyetinin çok düşük olduğunu, görme engellilerin de daha ekonomik, kolay ve mevcut bastonlarına uygulanabilecek bir sisteme sahip olacaklarını söyledi.
 
 
 

Üye OlÜye Girişi