Gözaltı aracında kadın öğrencilere şiddet

 

İstanbul Üniversitesi'nde IŞİD protestosu sırasıda gözaltına alınan öğrencilerden Birsen Özge Gökçe, gözaltı aracında polisi kendilerine şiddet uyguladığını söyledi.

09.12.2015
Yazı Boyutu:  
İstanbul Üniversitesi’nde IŞİD yanlılarının saldırılarına karşı üniversitelerini korudukları için 4 Aralık Cuma günü gözaltına alınan 36 öğrenciden biri olan Birsen Özge Gökçe, gözaltı aracında kadın polislerin kendilerine uyguladıkları şiddeti Genç Gazete’ye anlattı.

“Polis alenen IŞİD yanlısı çeteyi koruma altına almıştı”

Gökçe, IŞİD yanlısı grubun okulun iki tarafı duvar olan bir köşesinde toplandığını ve okulun ortasında ders işlenmesini engelleyecek şekilde tekbir getirip şeriatçı sloganlar attıklarını belirterek, “İki tarafları duvardı ve geri kalan iki tarafta da polis barikat kurmuştu. Yani polis alenen IŞİD yanlısı çeteyi koruma altına almıştı. Devrimci öğrenciler polisin önünden okula girdikleri anda polis bizim üstümüze koşmaya başladı. Biz de polis bizi gözaltına almasın diye Fen Fakültesi’ne çekildik. O sırada hem Edebiyat Fakültesi’nden bir polis ekibi hem de Fen Fakültesi’ne yeni bir ekip geldi. Biz arada kaldık ve darp edilerek gözaltına alındık.” dedi.

“5’er polis saldırdı”

Gözaltına alınan kadın öğrencileri gözaltı aracına götürmek üzere kadın polislerin geldiğini ve onların da kendilerini darp ederek araca götürdüğünü söyleyen Gökçe, araçta yaşananları şöyle anlattı: “Ben araca bindikten sonra, polisin biri peşimizden getirilen arkadaşımızı arkasından iterek araca atınca biz tepki gösterdik ve kadın polisler araçta bize saldırmaya başladı. Özellikle bana ve itilerek araca bindirilen arkadaşa 5’er polis saldırdı. Saçımızdan çekip kafamızı cama vurarak, tokat atarak, aşağılayıcı ve cinsiyetçi küfürler kullanarak saldırdılar.”

“Ters kelepçe takıp, biz kelepçeli haldeyken tekrar saldırdılar”

Saldırının ardından polislerin öğrencilere ters kelepçe takarak gittiklerini belirten Gökçe, daha sonrasını ise şöyle anlattı: “Ters kelepçe yapıp gittikten bir süre sonra o polisler tekrar gelip, biz kelepçeli haldeyken tekrar bize saldırdılar. Şu an hepimizin kafası, saçları acıyor; hepimizin saçları dökülüyor, hepimizin saç derisi uyuşmuş halde ve hepimizin vücudunda tırnak izleri var.”

(Genç Gazete)

Üye OlÜye Girişi