Gözaltına alınan Boğaziçililerden 24'ü serbest bırakıldı

 

Nöbetçi Sulh hakimliği 24 öğrencinin ifadelerini aldıktan sonra imza şeklinde adli kontrol uygulanması koşuluyla serbest bıraktı.

26.03.2021
Yazı Boyutu:  
Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsü önünde LGBTİ bayrağı açtıkları için gözaltına alınan 12 öğrenci ve onlara destek amacıyla Bebek sahilinden kampüse yürürken gözaltına alınan 12 kişi Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsü önünde LGBTİ bayrağı açtıkları için gözaltına alınan 12 öğrenci ve onlara destek amacıyla Bebek sahilinden kampüse yürürken gözaltına alınan 12 kişinin savcılıkta ifadeleri alınmasının ardından Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet suçlamasıyla Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmişti.

Nöbetçi Sulh hakimliği de 24 öğrencinin ifadelerini aldıktan sonra imza şeklinde adli kontrol uygulanması koşuluyla serbest bıraktı.

Müdahale sırasında Çağlayan’da haber takibi yapan muhabirimiz Yağmur Kaya da gözaltına alındı.

NE OLMUŞTU?

Dün, kampüste LGBTİ+ bayrağı açtığı için gözaltına alınan 4 öğrencinin serbest bırakılması için Kuzey Kampüs önünde bir araya gelen öğrencilere polis müdahale etmiş, bu saldırıda da 24 öğrenci gözaltına alınmıştı. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, bugün adliyeye çıkarılan arkadaşlarıyla dayanışmak için Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önüne çağrı yapmıştı. Burada toplanan öğrencilere polis müdahalede bulunmuş ve çok sayıda öğrenci ile Artı Gerçek muhabiri Yağmur Kaya gözaltına alınmıştı.

Üye OlÜye Girişi