Gözaltına alınmasaydı, Tükiye'nin ilk kadın generali olacaktı

 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ilk kadın general adayı Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında gözaltında..

2.02.2017
Yazı Boyutu:  
Ankara'da FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan 10 pilot arasında TSK’nın ilk kadın general adayı Yarbay Bilgehan Bülbül'ün de olduğu ortaya çıktı.Teamüllere göre 2017 yılında albay, 2022 yılında ise tuğgeneralliğe yükselmesinin önünde engel bulunmayan hava pilot kurmay yarbay Bilgehan Bülbül ile yine pilot olan eşi yarbay Nail Bülbül FETÖ'nün bir sivil imamının verdiği ifadeler doğrultusunda Ankara’da Pazartesi günü gözaltına alındı.

Yeni Şafak Gazetesi'nin haberine göre; örgütün sivil imamı, Bülbül çiftinin evlerinde örgüt üyeleriyle toplantı yaptıklarını iddia etti.

Yarbay Bilgehan Bülbül'ün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Genelkurmay Karargahı’na atandığı ve özel kalemde Hava Kuvvetleri Danışmanı olarak göreve başladığı öğrenildi. 

Bülbül, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda filo komutanı olarak görev yapan ilk kadın pilot olarak da tanınıyordu.

İKİNCİ GÖZALTI

Bilgehan Bülbül'ün eşi Yarbay Nail Bülbül ise soruşturma kapsamında ikinci kez gözaltına alınmış oldu. 

Akıncı Üssü'ndeki 142. filonun komutanlığını yürüten Nail Bülbül, darbe girişiminin ardından gözaltına alınmış ancak filo personelini arayarak uçuşa katılmamaları yönünde emir verdiği öğrenildi. Bu bilgi, Hava Kuvvetleri tarafından savcılığa bildirilince serbest bırakılmıştı.

Bülbül'ün daha sonra Akıncı Üssü’ne yönelik yürütülen soruşturmada bilirkişilik yaptığı ve güvenlik kamera görüntülerinin incelenmesinde görev aldığı da belirtildi.


Üye OlÜye Girişi