Gözaltında kadına işkence ve cinsel şiddet

 

Karataş Kadın Cezaevi'nde tutulan iki kadına Şanlıurfa Emniyeti'nde, cinsel şiddet ve işkence yapıldığı iddia edildi

05.01.2016
Yazı Boyutu:  
JİNHA'nın haberine göre, Adana'daki Karataş Kadın Cezaevi'nde bulunan Seyran Demir ve Sabiha Onar, Urfa emniyetinde insanlık dışı muamele ve cinsel işkenceye maruz kaldı. Seyran'ın gözaltında polisler tarafından ameliyat masasına yatırılıp 'seni ameliyat edeceğiz' diye tehdit ettiği belirtildi. 

Karataş Kadın Cezaevi'nde bulunan Seyran Demir ve Sabiha Onar, Kasım ayında Urfa'da gözaltına alındı. İki kadın gözaltından sonra tutuklanarak Adana Karataş Kadın Cezaevi'ne gönderildi. Urfa emniyetinde insanlık dışı muamele ve cinsel işkenceye maruz kalan Seyran ve Sabiha yaşadıklarını tutsak arkadaşları aracılığıyla duyurdu.

Karataş Cezaevi'nden yazan kadın tutsaklar şunları belirtti: "Gittikçe burada sayımız yükseliyor. Seyran Demir ve Sabiha Onar adında iki arkadaş buraya getirildi. İki arkadaşa gözaltına alınırken işkence ve cinsel işkence yapılmış. Seyran, daha önce de cezaevine girmiş fakat lösemi hastalığı olduğu için serbest bırakıldı. Fakat dosyayı kapanmadığı için mahkeme tekrardan tutukladı. Seyran'a vahşice yaklaşımlar sergilenmiş. Gözleri bağlanılıp, ameliyat masasına yatırılıp 'ameliyat edeceğiz' demişler. Seyran, çok korktuğundan dolayı dili tutuldu. Ardından mahkemeye çıkarıldı. Savcının verdiği karar ise; 'Cezası zaten onaylanmış yanıma getirilmesine gerek yoktu.' Bunun üzerine Urfa'ya gönderildi ve hücreye konuldu. Şu an ise yanımıza sürgün edildi."

Urfa emniyetinde daha önce de 21 yaşındaki Ş.Ç. ve 17 yaşındaki L.T.'ye "Biz DAİŞ'iz" denilerek cinsel işkence uygulanmıştı.

(JİNHA)

Üye OlÜye Girişi