Gözaltında kadına işkence ve tecavüz Meclis'e taşındı

 

HDP, gözaltında Figen Şahin'e işkence ve cinsel saldırıyı İçişleri Bakanı'na sordu

29.08.2015
Yazı Boyutu:  
HDP'li Beştaş, karakolda işkence ve cinsel saldırıya maruz kalan 25 yaşındaki Figen Şahin için Meclis'e soru önergesi verdi

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, 'öz yönetim' ilan edilen yerlerden olan Adana'nın Seyhan ilçesi Dağlıoğlu Mahallesi'ne yönelik polis saldırısı sırasında çıkan olayların arından gözaltına alınan ve karakolda işkence ve cinsel saldırıya maruz kalan 25 yaşındaki Figen Şahin için Meclis'e soru önergesi verdi.

Beştaş, Figen Şahin'e gözaltında cinsel işkence yapıldığını belirttiği önergesinde, "Gece boyunca ağır işkencelere maruz kalan Şahin’in avukatlarının gözlemlerine göre Figen Şahin yaşadığı işkencenin etkisi ile ayakta durmakta zorluk çektiği, durumunun oldukça kötü olduğu ifade edilmektedir," diye belirtti.

Beştaş, verdiği önergede, Şahin'in maruz kaldığı işkencelere ilişkin şu bilgileri aktardı:

"Figen Şahin’in Şehit Mehmet Ali Arslan Polis Karakolu’na getirildiği sırada üzerine polis köpekleri saldırmış; karakolda gece boyunca önce genç bir grup polisin saldırısına uğrayan Figen Şahin, daha sonra başkaca bir grup polis tarafından darp edilmiştir. Bahse konu olaylarda 8 polis Şahin’in üzerine çıkarak tekme, tokat ve yumruklarla saldırmış, cinsel işkence yapmışlar ve göğüs kısmına attıkları tekmelerle genç kadının kalp sıkışıklıkları yaşamasına neden olmuşlardır."

POLİSLER GÖZALTINDA İŞKENCE YETKİSİNİ NEREDEN ALIYOR?

HDP'li Beştaş, İçişleri bakanlığının yanıtlaması istemiyle şu sorulara yanıt istedi:

* Bakanlığınıza bağlı kolluk güçleri gözaltında işkence yetkisini nereden almaktadır? Yasal mevzuat ve uluslararası sözleşmeler çerçevesinde suç teşkil eden bu uygulamaya yönelik ne yapacaksınız?

* Söz konusu işkenceleri gerçekleştiren kolluk hakkında halihazırda başlattığınız idari ve adli soruşturma var mıdır? Yok ise neden başlatılmamıştır?

* Gözaltına alınan bireylerin can güvenliği devletin sorumluluk alanında değil midir? Sorumluluk alanınıza dahil bir kurumda böylesi insanlık dışı uygulamaların gerçekleşmesini nasıl yorumluyorsunuz?

'İÇ GÜVENLİK PAKETİ' İLE YAŞANAN DURUM ARASINDAKİ İLİŞKİ

* Geçtiğimiz yasama döneminde yasalaşan İç Güvenlik Paketi ile kolluğa verilen geniş yetkiler ile yaşanan durumun bir ilintisi var mıdır?

* Geçtiğimiz günlerde Kevser Eltürk’ün darp edilmiş ölü bedeninin teşhir ve servis edildiği görüntüler de dikkate alındığında birimlerinize gözaltında her türlü işkenceyi yapabilecekleri, kişileri darp edebilecekleri yönünde yetkiyi siz mi verdiniz?

* Adana’da yaşanan olayın hemen öncesinde de Diyarbakır'ın Sur Belediye Eşbaşkanı Fatma Şık Barut, Silvan Belediye Eşbaşkanı Yüksel Bodakçı getirildikleri Sincan Kadın Kapalı Cezaevi'nde "ince arama" adı altında "zorla çıplak arama" işkencesine maruz kalmış olup özellikle kadınlara yönelik bir uygulama mı söz konusudur? Son günlerde kolluk güçlerinin kadınlara yönelik cinsel işkence yöntemlerini uygulaması yeni geliştirilen bir politika mıdır? Kadınlara yönelik bu uygulamaların düzeltilmesi için bir çalışmanız olacak mıdır?

* Gözaltında işkence uygulamaları ve yine kadınlara yönelik cinsel işkence uygulamalarına ilişkin mevcut olumsuzluğun giderilmesi için bir çalışma yürütecek misiniz?

(Demokrat Haber)

Üye OlÜye Girişi