Gözaltındaki Genel sekreterden sert çıkış!

 

Mali Polis baskınında gözaltına alınan İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Pervin Şenel Genç, Devletimiz sağolsun, iftiracılar kahrolsun dedi

2.05.2011
Yazı Boyutu:  

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Kocaoğlu, Büyükşehir 2_yy_genelsekerter_pervin_senel_eski_sekreterle.jpgBelediyesi ne mali polis tarafından yapılan baskın konusunda ilk açıklamasını yazılı yaptı. Genel Sekreter Pervin Şenel Genç te emniyette konuştu.
 
Mali Polis in ihalele fesat karıştırıldığı iddiasıyla İzmir Mali Şube ekiplerinin mahkeme kararıyla bu sabah İzmir Büyükşehir Belediyesi nde düzenlerikleri opernasyonda gözaltına alınan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Pervin Şenel Genç Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi.

Genç burada ne olduğunu soran gazetecilere, "37 yıllık memurum. Devletimiz sağolsun, iftiracılar kahrolsun. Seçim üstü siyaset yapıyorlar" dedi.

Gözaltına alınanlar arasına bir süre önce Aziz Kocaoğlu tarafından görevden uzaklaştırılan ancak mahkeme kararıyla dönünce yetkileri alınan Genel Sekreter Yardımcısı Ferda Eser’in de bulunduğu öğrenildi.

İZMİR BELEDİYESİNİN SONUNU GETİREN SAYIŞTAY RAPORU

İzmir Belediyesinin son 5 yılını mercek altına alan Sayıştay ın düzenlediği Raporun Belediyenin sonunu getirdiği öğrenildi.
Sayıştay Başkanlığınca düzenlenen inceleme raporlarında İzmir Belediyesinde İhaleye fesat karıştırmak, Edimin İfası, resmi belgede sahtecilik, görevi İhmal ve kamulaştırmasız el atma suçlarının işlendiği öğrenildi.

Sayıştay Raporunda Aralarında Genel Sekreter Sait Ersu Hızır, Genel Sekreter Vekili Pervin Şenel Genç, 3 Genel Sekreter Yardımcısı, 5 Daire Başkanı, 15 Belediye Şirketi Müdürü ve Yardımcısı, 10 Şube Müdürü olmak üzere 205 kişinin suç işlediği tespit edildi.

SAYIŞTAY RAPORU: "205 KİŞİ SUÇ İŞLİYOR"

Sayıştay Raporunda ismi geçen 205 şüpheli belediye ihale ve işlerinde toplam 251 kez suç işlemiş. Bu suçların çoğu ihaleye fesat karıştırmakla ilgili suçlar. Ancak bunun dışında zimmetine para geçirme, dolandırıcılık, tehdit gibi suçların da işlendiği raporda yer alıyor.
Sayıştay Raporlarına göre; 205 şüphelinin 16 kez Örgütsel suç, 85 kez Fesat Karıştırma, 18 kez Edimin İfasına Fesat Karıştırma, 17 kez Nitelikli Dolandırıcılık, 8 kez İrtikap, 38 kez Görevi Kötüye Kullanma, 3 kez Tehdit, 3 kez Bilirkişilik Görevini Suiistimal, 63 kez de diğer Suçlar kapsamına giren muhtelif suçlar işledikleri öğrenildi.

SAYIŞTAY RAPORU: "KAMU ZARARI:40 MİLYON TL"

Sayıştay raporuna göre İzmir Büyükşehir belediyesinde 40.026.792 tl lik kamu zararı oluştu.

ESKİ GENEL SEKRETER YURTDIŞINA ÇIKARKEN YAKALANDI

Mali Şube nin yaptığı aramalarda Eski Genel Sekreter Sait Ersu Hızır, Fas uçağıyla sabah 04 te yurtdışına çıkarken yakalandığı öğrenildi.

50 KİŞİ EMNİYETTE
Genel Sekreter Pervin Şenel Genç, Genel Sekreter Yardımcısı Serpil Baran, Büyükşehir Şirketler Koordinatörü Hilmi Özer, Grand Plaza Eski Genel Müdürü Birol Soylu, Atilla Eraslan ve Fen İşleri Daire Başkanı Fazlı Ölçer in Mali polis tarafından sabah saatlerinde ifadelerine başvurulmak üzere emniyete götürüldüğü öğrenildi. Yine Protokol Müdürü Zeki Karatay’ın da gözaltında olduğu bildirildi 

Ayrıca Kültür ve Spor Daire Başkanı Murat Özel, Grand Plaza Aş.Genel Müdür Yardımcısı Haydar Ballı, Grand Plaza A.Ş Satın Alma Müdürü Hayati Küçüker’in de emniyette olduğu ve Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde de arama yaplıdığı öğrenildi. Emniyette tutulanlar arasında Kocaoğlu na mobbing davası açan eski emniyetçi Genel Sekreter Yardımcısı Ferda Eser in de bulunduğu öğrenildi. Emniyete götürülenler listesinin 50 ye yakın olduğu kaydedilirken, ifadeler sonunda bazı gözaltıların olabileceği konuşuluyor.

Başkan Kocaoğlu kendisine destek için gelen CHP lileri makamında kabul etti.

BAŞKAN’DAN İKİNCİ AÇIKLAMA2_YY_AZ__ZKOCAOGLUNDAN_AC__KLAMA.jpg

Sabah saatlerinde Büyükşehir’e yönelik yapılan operasyona ilişkin ilk açıklamasını yazılı olarak yapan Aziz Kocaoğlu destek ziyaretleri nedeniyle daha kapsamlı bir açıklama yaptı. 

Tüm Bel-Sen temsilcilerinin destek ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Kocaoğlu, “Bu süreci izleyeceğiz. Bütün vatandaşlarımız gibi süreci sukünetle takip ediyoruz. Konu yargıya intikal etmiştir. Mahkeme kararıyla bu aramalar yapılmaktadır. Zaten yedi yıldır da hepinizin gözleri önünde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapıyoruz. Bu böyle devam edecektir. Yargı kararı neyse o uygulanıyor” dedi.

RAHATSIZLIĞIM YOK

Operasyon ile ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmediğini söyleyen Kocaoğlu, bir basın mensubunun Bakan Ertuğrul Günay’ın operasyonun zamanlamasından rahatsızlık duyduğunu dile getirerek, “siz de rahatsız mısınız?’ yönündeki sorusuna “Rahatsız değilim, yargı görevini yapıyor. Benim bir rahatsızlığım söz konusu değil. Mahkeme böyle bir karar almış emniyet mensupları da bu kararı uyguluyor. Benim herhangi bir rahatsızlığım yok” diye konuştu.


Üye OlÜye Girişi