'Grevio adayını içimize sindiremedik'

 

Kadın örgütleri Aile Bakanlığı'na Prof.Dr. Ferida Acar'ın niçin seçilmediğini sordu

07.02.2015
Yazı Boyutu:  

 

 İstanbul Sözleşmesi İzleme Platformu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na  69 bağımsız kadın ve LGBTİ örgütünün desteğini alarak, Avrupa Konseyi Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele Sözleşmesi’nin (İstanbul Sözleşmesi) uygulanmasını denetlemek üzere oluşturulacak Kurul'da (GREVIO) üye olarak görev talep eden Birleşmiş Milletler CEDAW Yürütme Kurulu Üyesi, Prof.Dr. Feride Acar'ın niçin seçilmediğini sordu ve Bakanlıktan yazalı yanıt verilmesini istedi. 

Kazete'nin daha önce açıkladığı üzere, Aile veSosyal Politikalar Bakanlığı; GREVİO'da Türkiye’yi temsil etmek üzere Başkent Kadın Platformu Derneği'nin tavsiye ettiği AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nun geçen dönem asil, bu dönem ise yedek üyesi olan sosyolog Doktor Emel Topçu'yu seçmişti.

 

Grevio üyeliğine seçim tarzının  belirlenen ölçütlere ve prosedüre uygun olmadığını bildiren İstanbu Sözleşmesi İzleme Platformu , bir örneğini de Dışişleri Bakanlığı İnsan Hakları birimine gönderdiği mektubunda şu ifadelere yer verdi:

"Tarafımıza ulaşan gayrı resmi bilgilere göre, bağımsız kadın ve LGBTİ örgütlerinin tüm yöntem itirazlarına rağmen oluşturulan Türkiye aday belirleme komitesi; Avrupa Konseyi Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele Sözleşmesi’nin (İstanbul Sözleşmesi) uygulanmasını denetlemek üzere oluşturulacak kurulda (GREVIO) Türkiye’yi temsil etmek üzere tek bir aday belirlemiştir.

Edindiğimiz bilgilere göre, 88 kadın ve LGBTİ örgütünden oluşan İstanbul Sözleşmesi İzleme Platformu'nun desteklediği Prof. Dr. Feride Acar aday gösterilmemiştir.

Platformumuz, genel olarak kadına yönelik şiddet ve özel olarak da İstanbul Sözleşmesi konusundaki çalışmaları Türkiye ve dünya kamuoyunca yakından bilinen; Avrupa Konseyi tarafından GREVIO adayları için belirlenen kriterleri fazlasıyla karşılayan Prof. Dr. Feride Acar’ın adaylığı konusunda ısrarcıdır.

Daha önce Bakanlığınıza yaptığımız başvurularda da belirttiğimiz gibi, aday belirleme süreci ve bu çerçevede oluşturulan seçim kurulu; Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin 19 Kasım 2014 tarihli “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddet Uzman Grubu (GREVIO) üyelerinin seçim prosedürleri hakkında kurallara ilişkin CM/RES (2014) 43 Sayılı Kararı’nın 10. maddesinde belirtilen şeffaflık ve açıklık kriterlerine uygun değildir.

Öte yandan, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin 19 Kasım 2014 tarih ve 43 Sayılı Kararı’ndaki 9. Kural çerçevesinde, taraf devletler “mümkün oldukça fazla sayıda aday göstermeye” çağrılmaktadır. Her bir taraf devletin üç aday gösterme hakkı vardır.

Bütün bu nedenlerle, İstanbul Sözleşmesi İzleme Platformu olarak Prof. Dr. Feride Acar’ın GREVIO Türkiye adayı olarak önerilmesini; bu talebimizin kabul edilmemesi halinde gerekçelerinin tarafımıza yazılı olarak bildirilmesini talep ederiz. Saygılarımızla. " (KAZETE/özel)

 


Üye OlÜye Girişi