GREVIO'da artık Türkiye'nin resmen AKP'li bir temsilcisi var

 

Dışişleri Bakanlığı resmi web sayfası 1 Nisan tarihinde, AKP'de milletvekilliği, bakan yardımcılığı yapmış Erdoğan'ın annesinin adını taşıyan Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi'nin Müdürü Aşkın Asan’ın GREVIO Türkiye temsilcisi olarak seçilmesinin onaylandığını duyurdu.

04.04.2019
Yazı Boyutu:  
Bağımsız uzmanlardan oluşan İstanbul Sözleşmesi’nin izleme ve denetleme mekanizması GREVIO’nun (Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddete Karşı Eylem Uzmanlar Grubu) 10 yeni üyesinin seçimi Avrupa Konseyi Taraflar Komitesi'nin 1 Nisan tarihinde yapılan 6. toplantısında gerçekleşti. Bu toplantıda  Türkiye'yi artık sözleşme hükümlerine aykırı olarak taraflı bir uzman temsil edeceği resmen onaylandı. Prof. Dr.  Aşkın Asan, İstanbul Sözleşmesi’nin taraf ülkelerde uygulanışını denetleyecek bağımsız uzmanlar grubunda, Haziran ayında yeni görevine başlayacak. 

Duvar Gazetesi  Yazarı Berrin Sönmez, bugünkü yazısında, GREVIO'ya iki dönem başkanlık yapmış olan109 bağımsız kadın örgütünün desteklediği Prof.Dr. Feride Acar'ına adaylık başvurusunu dikkate almayanTürkiye'nin  İstanbul Sözleşmesi hükümlerine aykırı olarak üç aday yerine GREVIO üyeliği için sadece tek aday olarak Prof.Dr. Aşkın Asan'ı önermesi ve Asan'ın üyeliğinin komite tarafından da kabul edilmesini tarafsızlık hükümlerinin çiğnenmesi olarak  yorumladı.

Türkiye'nin önde gelen "Müslüman Feminist'lerinden Berrin Sönmez'in Prof.Dr. Aşkın Asan'ın 'taraflı GREVIO üyeliği" ile ilgili yazısı özetle şöyle:

"GREVIO; Kadına Yönelik Şiddetin ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi uyarınca sözleşmeyi imza koyan ülkelerin temsilcilerinden oluşan hükümet temsilcileri kurulu, Kısa adıyla İstanbul Sözleşmesi hükümlerinin gerektiği şekilde uygulanması yönünde taraf ülkelerin uyumunu sağlayacak bir kurul. Temsilciler kendi ülkelerindeki uygulama örneklerini raporlarla kurula sunuyor. Ancak GREVIO içinde yer alan bir de uzmanlar ekibi var. Hükümet temsilcileri dışında kurulan bu uzmanlar grubu, uygulamadaki eksiklikleri, sorunları, resmi rapora yansıyan hataları, gölge raporla taraf ülke hükümetlerine ve kamuoyuna bildirme yetkisine sahip. Sözleşme, şiddetle mücadele ve şiddeti önleme sorumluluğunu hükümetlere yüklediğinden. Her ülkenin hükümetlerden bağımsız, yansız ve alanında uzman kişilerden bir temsilci seçerek yetkilendirdiği bu oluşumu kısaca uzmanlar grubu ismiyle anıyoruz. Sivil toplumun bizimki gibi ülkelerde hükümet temsilcisinin belirlenmesine dair hiçbir etki gücü olmadığından, sözleşme gereği sivil toplum katılımıyla seçilmesi gereken bağımsız uzman temsilci hakkında kopuyor fırtına.

Söz konusu uzmanlar grubunda görev süresi dolan Türkiye temsilcisi yerine Prof. Dr. Aşkın Asan’ın seçilmesinin, “İstanbul Sözleşmesi ile ülkemiz arasındaki güçlü bağın devamı olarak memnuniyetle” karşılandığı bilgisiyle duyurmuş Dışişleri Bakanlığı. Dışişleri Bakanlığı Resmi sitesi, sözleşmenin başlığındaki “ev içi şiddet” kavramını, kolayca tahmin edilebilecek nedenlerle “aile içi şiddet” şekline çevirerek, sözleşmeyi yok etmek isteyenlerle uygun adım halinde olduğunu da saklamamış. Tıpkı gerçekleştirilen seçim gibi hem sözleşme hükümlerine aykırı hem sözleşme karşıtı tavırla gerçekleşen bir seçimden söz ediyoruz yani…

Uygulamayı denetleyecek uzmanlar grubunu oluşturacak uzman temsilcilerin, hükümetlerden bağımsız ve ülke içi toplumsal taraflara karşı da yansız kişiler arasından seçilmesi öngörülüyor. Sözleşme aynı zamanda hükümetlerin tek taraflı tasarrufuyla değil alanda uzman sivil toplum örgütlerinin, yani kadın hareketinin, temsilci seçimine eşit ve aktif katılımını gerektiriyor. Sözleşmeye aykırı bir şekilde üst düzey kamu göreviyle, hükümetle yakın zamana kadar iç içe çalışmış bir kişi Aşkın Asan. Üstelik halen, Kız İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü dahi olsa Milli Eğitim Bakanlığına bağlı idarecilik konumunu, yani hükümetle doğrudan ilişkisini sürdürmekte. Bağımsız olmadığı gibi tarafsız da olmadığını gösteren bir tutumunu hatırlatmak da gerekir. İlk Uzmanlar Grubu seçim sürecinde, İstanbul Sözleşmesi karşıtı aile platformlarını, o zamanki adıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan yardımcısı konumunu kullanarak, açıkça desteklemiş bir kişi. Seçiminde de kadın örgütlerinin görüşleri değil bu kutsal aileci yapıların, İstanbul Sözleşmesini “Türk ailesi için tehdit(?)” olarak görenlerin lobisi etkin olmuş halde. Yani hem kesinlikle bağımsız ve tarafsız olmayan hem de İstanbul Sözleşmesinin imzalanmasından rahatsız ve en azından bazı maddelerine çekince konulmasını isteyen gruplarla aynı fikirde olsun olmasın onları, açıkça destekleyen bir bürokrattan söz ediyoruz. 

İstanbul Sözleşmesi’nin taraf ülkelerde uygulanışını denetleyecek bağımsız uzmanlar grubunda, Haziran ayında yeni görevine başlayacak Türkiye temsilcisi artık, İstanbul Sözleşmesi'nin tam olarak uygulanmasına baştan karşı çıkan bir kişi. İstanbul Sözleşmesi hükümlerine açıkça aykırı olan bu seçimden önceki ilk temsilcimiz ve bağımsız uzmanlar grubunun başkanlığını da yıllardır yürüten Prof. Dr. Feride Acar, yeniden aday olduğu halde niçin seçilmedi, sorusunun cevabı basit: Sözleşmenin uygulanmasını istemeyenlerin lobisi, iktidar üzerinde etkili oldu da onun için seçilmedi."
Üye OlÜye Girişi