Grevio'ya veda eden Feride Acar'dan hükümete sitem, kadın STK'lara teşekkür

 

AKP'nin tekrar aday göstermemesi üzerine Mayıs sonunda görev süresi dolan GREVIO'nun üç dönem başkanlığını yürüten Prof.Dr. Feri Acar, bağımsız kadın örgütlerine teşekkür etti.

11.06.2019
Yazı Boyutu:  
Avrupa Konseyi tarafından 23 Mayıs 2019 Pro Merito (Liyakat) Madalyası verilmesi dolayısıyla çok sayıda kutlama mesajı alan ancak yoğun seyahatleri nedeniyle bu mesajlara ancak gecikmeli yanıt verebildiğini belirten Prof.Dr. Feride Acar, bağımsız kadın örgütlerine gönderdiği teşekkür mesajında, "Cumhur Hükümeti"ne sitem etti.

İstanbul Sözlemesi'nin mimarlarından olan Feride Acar'ın bağımsız kadın sivil toplum kuruluşlarına göndirdiği teşekkür mesajı şöyle:

"Bildiğiniz üzere, Mart 2019'da yapılan seçimler için devlet tarafından GREVIO'ya yeniden aday gösterilmedim. Dolayısı ile bu komitedeki üyelik (ve tabii Başkanlık) görevlerim Mayıs 2019 sonu itibarı ile bitiyordu. Başkanlık dönemimin son GREVIO toplantısını yönetmek ve 24 Mart'ta Avrupa Konseyi'nin ev sahipliğinde yapılacak olan (ve benim düzenlenmesine önayak olup, baştan beri katkı yaptığım) "Women's Rights at the Crossroads" konulu küresel konferansda 'ev sahibi' sorumluluklarımı yerine getirmek üzere Mayıs ayının son 10 günü Strasbourg'daydım.

Avrupa Konseyi'nin en seçkin ödülü olduğu belirtilen Pro Merito madalyasına layık görülmem aslında benim için de çok büyük bir sürpriz oldu. Bana bu madalyanın verileceğini de Strasbourg'a gitmemden çok kısa bir süre önce öğrendim. Tabii bu tamamen Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği'nin geliştirdiği bir fikir ve verdiği bir karardı ve haberi aldığımda gerçekten çok mutlu oldum.

Doğrusu bu jest özellikle son donemde Türkiye'de karşılaştığım muamele nedeni ile de beni çok mutlu etti. Bazılarınızın da bildiği gibi Türkiye tarafından GREVIO'ya aday gösterilmemem kadar bunun devlet yetkililerince bana bildirilmesine dahi gerek görülmeyişinden ve aday gösterilmediğimi Strasbourg'da Avrupa Konseyi Sekreterya'sından öğrenmek durumunda kalışımdan ötürü hayli incinmiştim. Dolayısı ile Avrupa Konseyi'nin beni böyle bir ödüle layık görmesi bana da iyi geldi.

Bu liyakat madalyası bana kadınların insan haklarının korunması ve kadınlara yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için yaptığım çalışmalar ve özellikle 2006 yılından bu yana İstanbul Sözleşmesi'nin yapılması ve taraf devletlerce uygulanmasının GREVIO tarafından denetlenmesi için son dört yılki emek ve katkılarım için verildi.

Strasbourg'da ödülü alırken yaptığım konuşmada da özellikle belirttiğim gibi, Türkiye'deki bağımsız kadın sivil toplum örgütlerinin verdiği destek ve güven çalışmalarımda bana hep en büyük motivasyon kaynağı oldu. Aslında henüz yurt dışındayken Hürriyet Gazetesinin röportaj talebi üzerine sorularına cevaben gönderdiğim yazılı metinde de bu duygularımı dile getirmiştim. Ancak röportajın düz yazıya dönüştürülmesi sonucunda hem teşekkürle ilgili kısmın kesildiğini, hem de röportajın temel mesajlarının doğru yansıtılmadığını görmekten de rahatsız oldum.

GREVIO görevimle ilgili süreçte sizlerin, dostlarım ve bağımsız kadın örgütleri olarak, bana gösterdiğiniz yakınlık ve sürecin sonuna kadar vermeye devam ettiğiniz destek benim için özellikle çok kıymetliydi. Beni onurlandıran paylaşımlarınız için de tekrar hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
En iyi dilek ve sevgilerimle,"Üye OlÜye Girişi