Grup Yorum ve ailelerden çağrı

 

Grup Yorum ve ölüm orucundakilerin aileleri, hükümete bir çağrıda bulunarak ‘’ Ölüm orucundaki İbrahim Gökçek’i ve halkın avukatlarını yaşatalım. Hiç kimse İbrahim’i yaşatamamanın utancı altında ezilmesin’’ dedi

26.04.2020
Yazı Boyutu:  
Grup Yorum’a yönelik baskıların sona ermesi talebiyle başlattığı ölüm orucunun 288. gününde yaşamını yitiren Helin Bölek’in ardından Mustafa Koçak ise adil yargılanma talebiyle başlattığı ölüm orucunun 297. gününde hayatını kaybetmişti. Grup Yorum ve ölüm orucundakilerin aileleri, hükümete seslenerek Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek ile ölüm orucundaki Halkın Hukuk Bürosu (HHB) üyesi Av. Ebru Timtik ve Av. Aytaç Ünsal’ı yaşatma çağrısında bulundu.

İbrahim Gökçek’in 313 gündür ölüm orucunda olduğunun ifade edildiği açıklamada, ‘’Yaşarken çağrılarımıza kulak vermeyenler ölünce haberimizi yapıyorlar.  Biz kimsenin ölüm haberleri yapmasını istemiyoruz. Yaşatmak için ne gerekiyorsa onun yapılmasını istiyoruz’’ denildi.

“Adalet bugün tüm Türkiye halklarının talebidir”

“Adaletsizliğe uğrayan sadece biz miyiz? Adalete aç olan sadece biz miyiz?” diye sorulan açıklamada, “Adalet bugün tüm Türkiye halklarının talebidir. Adalet isteyen herkesedir çağrımız; birleşmeliyiz, sesimizi daha güçlü çıkarmalıyız. Sesimiz zulmün saraylarını sarsmalı” ifadeleri yer aldı.

Helin Bölek’in 288 gün boyunca adalet talebiyle ölüm orucunda olduğunun ve Mustafa Koçak’ın ise 297 gün boyunca her türlü işkenceye direndiğinin, yürüyemez haldeyken dahi “Her şey gitsin, bir onurum kalsın yeter” dediğinin yer aldığı açıklamada, “İbrahim her gün ‘Ya zafer ya ölüm’ diyor” denildi.

“Yaşamak hak, yaşatmak görevdir”

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

Haklı taleplerimizi görmezden gelerek ölümlerimizde pay sahibi olanlar insan haklarını savunduğunu iddia ediyor. Soruyoruz; daha ne kadar susacaksınız? Toprağa düşen bir halk sanatçısı, ‘onurumdan vazgeçmem’ diyen bir halk çocuğu, gelecek kuşaklara nefes aldıran filizler olacak. Siz bu tarihin neresinde olacaksınız? Demokrasi ve insan haklarını savunan herkesin örnek aldığı, sözlerinin ve eylemlerinin ilke edinildiği tüm sanatçılar, hukukçular, yazarlar, bilim insanları zorlu koşullarda insanlık mücadelesi vermiş ve bedel ödemiş  kişilerdir. Hiçbir hak kolay yoldan kazanılmamıştır. Bunun kolay bir yolu olsaydı, yaşamayı çok seven insanlar, ucunda ölüm olan bir eylemi tercih etmezdi kuşkusuz.

Helin ‘Ben uçacağım’ dedi ve birkaç saat sonra şehit düştü. Mustafa ‘Nefes alamıyorum, çok zamanım yok’ dedi ve aynı günün gecesinde şehit düştü. İki güzel insanı toprağa verdik.

İbrahim yaşıyor. Şimdi seçim yapma vakti. Kimin safında olacağız, nasıl anılacağız? Çocuklarımızın yüzüne gönül rahatlığıyla mı bakacağız yoksa susarak suç ortağı olmaya devam mı edeceğiz? İbrahim’in çok zamanı yok. Gelin el ele verelim ve İbrahim’i yaşatalım. Hiç kimse onu yaşatamamanın utancı altında ezilmesin. İbrahim yaşamak istiyor. Yaşamak hak, yaşatmak görevdir. (Sendika.Org)
Üye OlÜye Girişi