Grup Yorum'un ölüm orucundaki 2 üyesi zorla  tedaviyi reddetti

 

Ölüm orucundaki Grup Yorum üyelerinin evine baskın yapan polis Helin Bölek ve İbrahim Gökçek'i zorla Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

11.03.2020
Yazı Boyutu:  
Tutuklandıktan sonra ölüm orucuna başlayan Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek'in kaldığı eve polis baskını yapıldı. Bölek ve Gökçek, zorla hastaneye götürüldü. Mahkeme tarafından da Gökçek ve Bölek hakkında hastaneye 'zorla yatırılma' kararı verildi.

Halkın Hukuk Bürosu, ölüm orucundaki Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek'in kaldığı Direniş Evi'ne polis baskını düzenlendiğini ve Gökçek ile Bölek'in nerede olduğunun bilinmediğini açıkladı. 

Erdinç Aslan, Ayhan Gün ve Yurdagül Gümüş'ün gözaltına alındığı bilgisini de paylaşan Halkın Hukuk Bürosu tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde;

"Ölüm orucunda olan ve Grup Yorum üyesi olan müvekkillerimiz Helin Bölek ve İbrahim Gökçek'in kaldığı evin basıldığı, evde bulunanların ters kelepçeli halde bekletildiği evde aramanın devam ettiği bilgisi verildi.

Müvekkillerimizin rızasının yokluğu gözardı edilerek yapılacak bir müdahale sonucunda meydana gelebilecek her olumsuzluk karşısında, müdahaleyi gerçekleştiren doktorların ve buna zorlayan polislerin uluslararası anlamda sorumlulukları doğacaktır.

Türkiye'nin de imzacısı olduğu ve iç hukuka uyarlamak amacıyla meclisten geçirdiği biyo-tıp sözleşmesinin 5.maddesi ve diğer birçok uluslararası sözleşmeye göre ilgili kişinin muvafakati bulunmaksızın tıbbi müdahalede bulunulması yasaklanmıştır.

Ölüm orucu direnişçilerine daha önceki kitlesel ölüm orucu eylemlerinde irade dışı müdahale işkencesi denenmiş ve bu müdahaleler, eylemcilerin hayatını kaybetmesine, sakatlanmasına veya vücudunda kalıcı hasarlar oluşmasına sebebiyet vermiştir.

Müvekkillerimizin sağlığında bu denli olumsuzluklara yol açabilecek olan her türlü müdahale işkencedir. İşkence insanlık suçudur! İşkence suçunun zaman aşımı yoktur!

Baskın sırasında evde bulunan iki kişinin kimlik kontrolleri yapıldıktan sonra gözaltı yapılmadan evden ayrılmış olduğu bilgisi verildi. Müvekkillerimiz İbrahim Gökçek ve Helin Bölek'e ilişkin bir bilgi alamıyoruz şu anda.

Erdinç Aslan, Ayhan Gün, Yurdagül Gümüş'ün gözaltına alındığı bilgisi verildi."

HELİN BÖLEK ZORLA TEDAVİYİ KABUL ETMEDİ

Grup Yorum'un Twitter hesabından yapılan açıklamada, hastaneye kaldırılan Helin Bölek'in zorla tedaviyi kabul etmediği bilgisi paylaşıldı:

Arkadaşlarımız Helin Bölek ve İbrahim Gökçek Ümraniye Eğitim ve Araştırma hastanesindeler. Helin'in kaydı var. Zorla müdahaleyi kabul etmiyorum diye beyanda bulunmuş. Tüm halkımızı Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sahiplenmeye çağırıyoruz."

İBRAHİM GÖKÇEK'TEN AÇIKLAMA

İbrahim Gökçek hastanede bir açıklama yaparak “Bizim diyecek tek bir şeyimiz var tüm dünyaya. Grup Yorum'u kimse susturamaz. Ya zafer ya ölüm” dedi. (İleri Haber)


Üye OlÜye Girişi