Grup Yorum'un solisti Helin Bölek, ölüm orucunun 288. gününde yaşamını yitirdi

 

Cezaevinde açlık grevini ölüm orucuna çeviren, 288 gündür ölüm orucunda olan Grup Yorum üyesi Helin Bölek hayatını kaybetti.

03.04.2020
Yazı Boyutu:  
Devrimci protest müziğin Türkiye'deki dünyaca ünlü topluluğu Grup Yorum'un üyeleri, cezaevindeki üyelerinin tahliye edilmesi, İçişleri Bakanlığı tarafından haklarında çıkarılan yakalama kararlarının kaldırılması, konser yasaklarının ve İdil Kültür Merkezi üzerindeki baskıların son bulması talebiyle başlatmış olduğu açlık grevini, ölüm orucuna dönüştürmüştü.Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in açlık grevi ise sürüyor. Bölek ve Gökçek, 11 Mart’ta polis zoru ile Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılmış, ancak tıbbı müdahaleye izin vermemeleri üzerine eylemlerini sürdürdükleri Direniş Evi’ne geri getirilmişlerdi.

Helin Bölek’in annesi Aygül Bilgi ise şu ifadeleri kullanmıştı:

Gece uyku uyuyamıyor, çünkü sinir uçları iltihaplandı, çok acı çektiği için uyku diye bir şey yok. Kızımın yeniden türkü söylemesini çok istiyorum. Çocuğumun ölmesini istemiyorum. O pırıl pırıl insanları sahnede görmek istemez misiniz? O yüzden rica ediyorum, konuşmamı duyan herkes bir şeyler yapsın ama hızlı yapsın. 

HDP ve İHD’den açıklama

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, yaşamını yitiren Grup Yorum üyesi Helin Bölek için yazılı açıklama yayımladı.

Bölek ailesine başsağlığı dileyen HDP eşbaşkanları, “Grup Yorum’un şarkılarını ve türkülerini özgürce söyleyebilmesi talebiyle bedenini ölüm orucuna yatıran bir sanatçının hayatını yitirmesi hiçbir şekilde kabul edilemez” dedi.

“Bu kaybın vebali iktidarın boynunadır” diyen Buldan ve Sancar, “Koronavirüs salgınına karşı yaşamı korumak için tüm toplum seferber olmuşken, insanların açlık grevinde hayatlarını kaybetmeleri insanlık adına bir utançtır” diye belirtti.Açıklamanın sonunda “Şu anda aynı taleplerle ölüm orucunu sürdüren Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in ve farklı gerekçelerle açlık grevinde olan Mustafa Koçak’ın da hayatlarını yitirmemeleri için iktidar acilen adım atmalı, duyarlı bütün çevreler de derhal harekete geçmelidir” çağrısında bulunuldu.

Bölek’in hayatını kaybetmesiyle ilgili bir açıklama da İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nden geldi.

“Grup Yorum üyesi Helin Bölek’in yaşamını kaybetmesinden ülkeyi yönetenler sorumludur” başlığıyla yapılan açıklamada, iktidara seslenilerek “Haksız ve hukuk dışı uygulamaları ortadan kaldırmak yerine, ‘önce açlık grevini bıraksınlar’ yaklaşımınız Helin Bölek’in canına mal oldu. İbrahim Gökçek ve Mustafa Koçak’ın da yaşamına mal olmadan bu yaklaşıma derhal son verilmeli, talepleri kabul edilerek yaşam hakları korunmalıdır” denildi.

Bölek’in ölümünün ardından Grup Yorum’un Twitter hesabı üzerinden şu mesaj paylaşıldı:
Yorumlar

m.serif ersoy

07.04.2020
bukadar güzel bir insanin kaybi insanligin büyük eksilmesidir

Üye OlÜye Girişi