Güçbirliği'nden Kazete'ye 20'inci yıl onur ödülü

 

İzmir'de 200'ün üzerinde Sivil Toplum Kuruluşu'nun çatı örgütü Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güçbirliği, 20 yıldır sürdürdüğü basılı yayınını durdurarak yoluna kazete.com.tr internet portalıyla devam eden Kazete'ye kadın hakları mücadelesine katkılarından dolayı onur ödülüyle ödüllendirdi.

07.11.2017
Yazı Boyutu:  
Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güçbirliği'nin Kaya Termal Otel'deki aylık olağan toplantısında,  ödülünü  Güçbirliği  Dönem Başkanı Fatoş Dayıoğlu ve Konak Belediye Başkanı Sema Pektaş'ın elinden alan Kazete'nin Kurucusu İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın
 Yönetmeni Berrin Gürçay Dilekçi, KAZETE'nin 1997 Ekim'inde yola çıkışında, İzmir'de kadın örgütlenmesinde etkin rol oynamış kadın kuruluşları başkan ve temsilcilerinin emeği bulunduğuna dikkati çekti.


20 yıl boyunca KAZETE'ye yaşaması için destek olan kurum ve kuruluşlara teşekkür eden Dilekçi, KAZETE'nin ilk sayısında yayınlanan "kuruluş amacını" anlatan ilk  makalesini okudu. O yazıda belirtilen tüm ilkelere harfiyen uyduklarını, en zor ve en sıkıntılı zamanlarında bile kuruluş amaçlarından asla taviz vermediklerini belirterek bundan böyle yine çağdaş, demokrat, laik, eşitlikçi ve hukukun üstünlüğüne saygılı, kadından yana politikalarını dijital ortamda da ödünsüz sürdürmekte kararlı olduklarını söyledi.

Tülay Aktaş Güç Birliği Dönem Başkanı Fotoş Dayıoğlu ise; Türkiye'nin yerel yönetimlerde ilk olan Kadın Danışma Merkezi Bornova Yeşilova'da kurulmuş ve 1990 yılından beri kadın örgütleri olarak Berrin Dilekçi ile orada çalışmaya başlamıştık. O yıllardan beri hepimiz kendi derneklerimizde ama ortak paydada güçbirliği yaparak çalışmalarımızı sürdürüyoruz" diye konuştu.

Bu arada Berrin Dilekçi, Konak Belediye Başkanı Sema Pektaş'a KAZETE'ye gösterdiği ilgi ve destekleri için teşekkür etti ve KAZETE'nin 20 yıllık arşivini Konak Belediyesi'nin Kadın Müzesine bağışlayacağını ifade etti.'DİLEKÇİ TÜRKİYE'NİN İLK KADIN DANIŞMA MERKEZİ'Nİ AÇTI'

Konak Belediye Başkanı Sema Pektaş da ödül töreninde yaptığı konuşmada,  Berrin Gürçay Dilekçi ile çalışmalarının 1990'lı yıllara dayandığını belirterek "İzmir'in ilk yerleşim yeri Bornova Yeşilova'dır.  İlk Kadın Danışma Merkezi'ni de Yeşilova'da Berrin Hanım kurdu. Bu İzmir için çok anlamlı" diye konuştu.

Kadın örgütleriyle İzmir'de çok güzel işler başardıklarını kaydeden Sema Pekdaş, daha sonra şunları söyledi:

"Medeni ve Ceza Kanunu’nun değişmesi için çok çaba gösterdik. 25 yıl önce başladığımız yoluculukta şimdi daha zor bir virajdayız. Önümüzdeki yıllar Türkiye için kritik günlerin yaşanacağı dönemler olacak. Türkiye’nin bizden çok daha fazla beklentisi var. Biz buradan hem kadınların gücünü hem de İzmir farkını bütün Türkiye’ye yaymalıyız."

HESAPLAŞMA KADIN ÜZERİNDEN

Kadınlar olarak Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’e sahip çıktıklarını ve aynı kararlılıkla çıkmaya devam edeceklerini anlatan Konak Belediye Başkanı şöyle devam etti: “Bugün ya Büyük Atatürk’ün kurduğu modern, laik, hukukun üstün olduğu, kadın erkek eşitliğine dayanan bir Cumhuriyet olarak devam edeceğiz ya da bilim yerine, hurafelerin öne çıktığı, tek adamın iki dudağı arasından alınan kararlarla yöneltilen bir ülke olacağız. Ama bunun adı Cumhuriyet olmayacak. Oysa Cumhuriyet demokrasiye dayandığı zaman vardır. Biz bu Cumhuriyet’in kadınları olarak, Büyük Atatürk’ün yaptığı büyük devrimler sonucu bir yere gelebilmiş kadınlar olarak daha çok sorumlulukla, daha çok kenetlenerek birlikte iş yapma azmini en üste çıkarmak zorundayız. Çünkü yine hesaplaşma kadınlar üzerinden yapılıyor. Çünkü bir ülkede demokrasinin olup olmadığını gösteren en güzel sembol kadındır.  Ya eve kapanacağız, okumayacağız, görevlere gelmeyeceğiz ya da kendi kimliğiyle ayakları üzerinde duran, kararlarını kendileri veren kadınlar olarak hayatın her alanında var olacağız. İzmirli kadınlar olarak bunu başarıyorsunuz. Biz 25 Ekim gecesi de bunu gösterdik. Cumhuriyet’in öncü ve önder kadınlarına bir saygı duruşunda bulunduk. Geçmişi hatırlayarak gelecekteki sorumluluklarımızı daha bilinçli bir hale getirelim istedik. Ben hepinize teşekkür ediyorum. İzmir’de dimdik bir duruş gösterdiniz."Üye OlÜye Girişi